139 de candidați luptă în Caraș-Severin, pentru un fotoliu de parlamentar! Vezi listele complete

modelmic

Un număr de 139 de candidați vor intra în luptă în Caraș-Severin, pentru alegerile parlamentare din decembrie. Conform listelor aprobate de BEJ Caraș-Severin, 51 de candidați au fost admiși pentru a candida pe un loc în Senat, iar 88 de candidați vor încerca să convingă alegătorii să îi voteze pentru un mandat de patru ani în Camera Deputaților.

La Biroul Electoral de Circumscripție nr 11 Caraș-Severin s-au înregistrat propuneri de candidaturi din partea a 14 partide sau alianțe: Partidul Național Liberal, Uniunea Democrată Maghiară, Alianța pentru Unirea Românilor, Partidul Puterii Umaniste (social-liberal), Partidul Politic Alianța Renașterea Națională, Partidul Mișcarea Populară, PRO România, Partidul Noua Dreaptă, Partidul România Mare, Alianța USR PLUS, Partidul Social Democrat, Partidul Ecologist Român, Partidul Socialist Român, Partidul Noua Românie.

Vă prezentăm în continuare listele complete cu candidații intrați în lupta electorală, precizând la fiecare dintre aceștia localitatea de domiciliu și ocupația (conform listelor aprobate de BEJ):

SENAT

Partidul Național Liberal: Ion-Marcel Vela (Caransebeș – senator/ministru), Ovidiu Rădoi (Reșița – economist), Cornelua Maria Fetea (Oravița – pensionară), Pavel Borchescu (Bozovici – director DSC CS)

Uniunea Democrată Maghiară: Zoltan Mărgăi (Hunedoara – dispecer hidroenergetic), Elvira Alb (Streisingiorgiu – pensionar), Bela Filop (Petroșani – mecanic stație de salvare), Miklos-Iozsef Zrinyl (Hunedoara – inginer autovehicule rutiere)

Alianța pentru Unirea Românilor: Corneliu Constantin Hrimiuc (Caransebeș – inginer), Daniel-Lucian Pițigane (Dalboșeț – inginer), Daniela Caraconcea (Moldovița – administrator), Laurențiu-Emanoil Lisacenco (Reșița – profesor)

Partidul Puterii Umaniste (social-liberal): Dan Pătruică (Gârliște – referent de specialitate), Mihai-Adrian Barbu (Reșița – inginer), Octavian-Viorel Ștefănescu (Reșița – pensionar), Simona-Clara Dragomir (Reșița – asistent)

Partidul Politic Alianța Renașterea Națională: Petru Borduz (Reșița – administrator societate comercială), Ioan Borcean (Reșița – avocat), Rodica Guțan (Oțelu Roșu – administrator firmă), Moise Todor (Caransebeș – pensionar)

Partidul Mișcarea Populară: Gabriel-Eugen Cismăneanțu (Bocșa – economist, fost primar), Oana-Maria Cenan-Glăvan (Reșița – șef centru), Ion-Dorin Turău (Reșița – administrator), Petru Lucacela (Clocotici – antreprenor)

Partidul PRO România: Constantin-Flavius Nedelcea (Reșița – director comercial), Ionela-Mariana Kovacs (Reșița – psiholog), Caius-Flavius Diaconescu (Reșița – medic), Maria Tomescu (Reșița – tehnician)

Partidul Noua Dreaptă: Petrică Ciobanu (Oțelu Roșu – laminator), Parascheva-Antoneta Hogea (Oțelu Roșu – mecanic mașini și utilaje)

Partidul România Mare: Lucian Dumitru (Reșița – inginer), Gheorghiță Jarcu (Caransebeș – inginer), Petru Țăranu (Sasca Montană – economist), Mariana Frimu (Gherteniș – casnică)

Alianța USR PLUS: Luminița Dolângă (Timișoara – profesor), Sabin-Dușko Răciu (Timișoara – arhitect), Silviu -Ioan Martin (Ciclova Română – consultant IT), Dorina-Maria Teodorescu (Reșița – pensionar)

Partidul Social Democrat: Ion Mocioalcă (Caransebeș – deputat), Adrian-Constantin Torma (Moldova Nouă – primar), Florentina-Doina Stîngu (Reșița – medic familie), Remus Rof (Dognecea – primar)

Partidul Ecologist: Constantin Schinteie (Moldova Nouă – administrator), Marian-Daniel Florea (Reșița – manager), Daniela Rață (Reșița – contabil șef), Daniel Nechita (Boșca – director)

Partidul Socialist Român: Ionuț-Marcel Ciolan (Goruia – pădurar), Marin Drăghici (Reșița – pensionar), Florica Gheorghiana Briciog (Goruia – pensionar), Contantin Sprânceană (Reșița – pensionar)

Partidul Noua Românie: Gheorghe Rădescu (Timișoara – mecanic)

 

CAMERA DEPUTAȚILOR

Partidul Național Liberal: Jaro Norbert Marșalic (Reșița – medic chirurg), Dumitru Rujan (Caransebeș – antreprenor), Ion Chisăliță (Moldova Nouă – pensionar), Magda-Florentina Lungu (Oțelu Roșu – consilier cabinet vicepremier), Felicia Quint (Reșița – medic primar oftalmolog), Doru Sorin Coșei (Pecinișca – manager sportiv), Brian Filimon (Măureni – primar)

Uniunea Democrată Maghiară: Atila Kelemen (Deva – administrator/inginer constructor), Atila-Robert Szekely (Jeleni – gestionar), Rita Bartok (Petrila – pensionar), Bela Fulop (Orăștie – inginer), Ladislau Mate (Deva – profesor), Eniko Marton (Hunedoara – secretar șef), Ildiko Bogdan (Petroșani – profesor învățământ preșcolar)

Alianța pentru Unirea Românilor: Letiția Aman (Reșița – profesor), Bogdana-Loredana Humeniuc (Reșița – medic), Darius-Crinel Boncilă (Reșița – cond. auto), Cristian-Daniel Gai (Caransebeș -student), Ion Caraconcea (Moldovița – antreprenor), Enache Șoșoi (Mehadia – antreprenor), Alexandra-Teodora Tufiși (Reșița – inginer)

Partidul Puterii Umaniste (social-liberal): Răzvan-Ionuț Simulescu (Reșița – medic), Angelica-Telica Herac (Reșița – referent CJCPCT), Benone-Matei Magheț (Brebu Nou – asistent), Marcel-Florin Bolovedea (Reșița – inginer), Adina-Ancuța Stagno (Reșița – profesor), Daniela Lupșa (Reșița – coafeză), Georgeta Rada (Reșița  – infirmier)

Partidul Politic Alianța Renașterea Națională: Valentin-Samuel Boșneac (Oțelu Roșu – medic de familie), Nicolae Radomir (Bozovici – pastor), Aurelia David (Bocșa – director centru de plasament), Andrei-Cătălin Vigh (Oțelu Roșu – inginer), Andreea-Simina Chicin (Caransebeș – economist), Claudiu-Adrian Constantin (Turnu Ruieni  -economist), Mihai Fișteag (Obreja – agent imobiliar)

Partidul Mișcarea Populară: Ionuț-Mihai Popovici (Reșița – antreprenor), Petru Rain (Băile Herculane – antreprenor), Simion-Simi Iancu (Oțelu Roșu – pensionar), Lucian Voina (Reșița – profesor), Flavius Vasile (Reșița – manager transport), Gabriela Berecz (Reșița – director OCPI), Sebastian-Daniel Butan (Oravița – șef centru)

Partidul PRO România: Ion Spânu (Reșița – deputat), Gabriel Dinu (Reșița – cadru didactic), Florin-Aurică Voin (Reșița – medic), Elena Borchescu (Reșița – asistent medical), Ion Țicheriu (Brebu Nou – primar), Ioan Popovici (Cornuțel – primar), Vichente Suru (Goleț – primar)

Partidul Noua Dreaptă: Norica-Loredana Hogea (Oțelu Roșu – ospătar bucătar), Petrică-Andi Ciobanu (Oțelu Roșu – electro-mecanic), Cătălin-Dorin Tiba (Oțelu Rolu – mecanic auto)

Partidul România Mare: Claudiu-Ciprian Tănăsescu (Mogosoaia – medic), Marin Geambașu (Reșița – pensionar), Ianăș Marițescu (Rusca – inginer), Branco Isac (Pârneaura – pompier civil), Petrișor Horescu (Cănicea – administrator), Nadia-Florentina Coșar (Surducu Mare – casnică), Sebastian-Ovidiu Grozescu (Zlagna – student)

Alianța USR PLUS: Andrei-George Plujar (Reșița – antreprenor), Miroslav-Valeriu Tașcu-Stavre (București – lector universitar dr.), Teodora-Alina Sinculeț (Reșița – biolog), Constantin-Cristian Coadă (Ciclova Română – profesor), Marius-Ionel Măgurean (Grădinari – specialist ecologie și protecția mediului), Alexandra Mariana Gavrilă (Caransebeș – profesor), Constantin-Adrian-Nistor Boia (Rădășdia – arheolog)

Partidul Social Democrat: Florin-Silviu Hurduzeu (Caransebeș – inginer – fost președinte CJCS), Romulus-Marius Damian (Teregova – administrator public), Ioan Benga (Reșița – manager), Dorinel Ungureanu (Anina – consilier local), Marius-Alin Mihăiescu (Oțelu Roșu – manager spital orășenesc), Claudia Mirabela Danciu (Reșița – învățător), Grigore-Petru Bardac (Mehadia – primar)

Partidul Ecologist: Paul-Valentin Armașu (Reșița – manager), Cornelia Victoria Anghel Drugarin (Reșița – profesor universitar), Cornel Adrian Chinezu (Păltiniș – manager), Zachel Vasilică Mihăiloni (Bucova – admimistrator), Pavel Străinescu (Lăpușnicel – învățător), Octavian-Marian Ursulescu (Valeapai – fermier), Dorel Popa (Reșița – pensionar)

Partidul Socialist Român: Marin Jifcu (Șopotu Nou – pensionar), Otilia-Eva Ciolan (Goruia – casnică), Lucian Spătaru (Ocna de Fier – antreprenor), Elena Ivașcu (Goruia – casnică), Petra Mutea (Reșița – casnică), Maria Sprînceană (Reșița – pensionară), Anișoara Cocu (Reșița – casnică)

Partidul Noua Românie: Corneliu Ionesi (Gătaia – construcții)

Mâine, cu 30 de zile înainte de data alegerilor, începe campania electorală, care se va încheia pe 5 decembrie, la ora 07:00. Votarea va avea loc pe 6 decembrie, între orele 07:00 şi 21:00.

 

Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

1 Comentariu

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei