CSM Reșița, echipa care pune stop victoriilor pe bandă rulantă pentru Turris Turnu Măgurele!

Saulescu atac Turris

Etapa a VII-a a Ligii 2 a programat la Reşiţa partida cu echipa din Turnu Măgurele, liderul la zi, cu şase victorii din tot atâtea meciuri.

De la început cele două echipe au arătat că îşi doresc cele trei puncte puse în joc, rezultând un meci deschis, cu o uşoară dominare a echipei oaspete, pe fondul  unei timidităţi în joc a echipei noastre. Minutul 29 a adus deschiderea scorului de către Turris, prin Ciobanu, în urma unei lovituri libere executate de pe partea dreaptă de către Pană. În ultimul minut al primei reprize, după o fază prelungită de atac a echipei reşiţene, Călin recuperează o minge lângă mijlocul terenului, îi pasează în adâncime lui Ene care, deşi faultat la 20 m, reuşeşte să-i paseze lui Săulescu, iar acesta a trimis mingea în poartă, şutândsec în dreapta portarului. Centralul partidei a întors însă jocul, acordând fault la Ene, arbitrul de margine semnalizând poziţia afară din joc a lui Săulescu.

Repriza a doua a început cu o mutare în echipa noastră, Leo Doană, introducâdu-l pe Lazăr în locul lui Musteţa. Jocul rososnerilor s-a schimbat, jucătorii noştri au prins mai multă încredere în forţele proprii, realizând că pot face o figură frumoasă în faţa liderului şi pot reveni pe tabela de marcaj. Lucru care s-a întâmplat în minutul 56, în urma unei pase în adâncime a lui Lazăr, Săulescu dejoacă pasul la ofsaid a apărării oaspete şi, deşi flancat de doi fundaşi, reuşete să trimită de la 10 m printre picioarele portarului Dutu, aducând egalitatea pe tabela de marcaj, şi o remiză pe deplin meritată. Până la finalul meciului au mai fost ocazii la ambele porţi. Una dintre ele, prin Poiană şi Velici, care putea aduce victoria rossonerilor.

Un punct preţios câştigat de echipa noastră, iar după victoria din Cupă, jocul echipei conduse de Leo Doană ne dă speranţe pentru jocurile care vor urma. Primul va fi sâmbătă, la Timişoara, pentru o reîntâlnire cu ASU Politehnica.

„Am jucat destul de deschis. Ne-am dorit foarte mult să câştigăm. Cred eu că am avut multe situaţii de a marca. Din păcate, mai ales, ultima pasă în faţa porţii în cazul lui Ciobanu şi Haită. A fost poate şi din cauza calităţii terenului în unele zone. Ştiam că la Reşiţa publicul este foarte aproape de jucătorii săi. Am controlat în unele momente jocul, în prima repriză gazdele nu au avut vreo ocazie prea mare, cu excepţia fazei din minutul 45, lovitura liberă bătută de Cristea foarte periculos, mingea scurgându-se prin faţa porţii. Ne-am şi antrenat pentru chestia asta, ştiind că gazdele sunt redutabile în jocul aerian şi la fazele fixe au marcat câteva goluri. A doua repriză, a fost situaţia în care jucătorii mei au tratat jocul, nu ştiu de ce s-au oprit, deşi aveam un jucător la pământ. Trebuia să joace normal, să nu fim surprinşi nici pe acea fază la care Săulescu a reuşit să aducă egalarea. În rest, şi după aceea am avut multe acţiuni. Gazdele s-au bazat mult pe mingea lungă şi Ene este un jucător care se potriveşte pentru acest lucru şi ne-a creat multe probleme. Până la urmă, ce să zic, nu sunt mulţumit de rezultat, dar, oricine vine aici, după cum am văzut şi Clujul, a avut probleme, iar Rapidul a câştigat cu noroc în ultimile minute. La acţiunea noastră, când Zimmermann a ieşit din poartă la 25 de metri, a fost sau nu mână, este o situaţie destul de periculoasă. Arbitrajul, până la urmă, a fost OK. Felicit şi echipa gazdă. În continuare îmi doresc să încercăm să menţinem şirul rezultatelor pozitive şi a unui joc bun. În etapa următoare ne aşteaptă Viitorul Pandurii Târgu Jiu, care a câştigat la Rapid. Nu va fi un meci uşor, mai ales că acum toată lumea va fi hotărâtă şi determinată să joace împotriva liderului. Nu avem obiectiv promovarea, dar, vedeţi, încercăm să propunem un fotbal bun, să jucăm nu avem niciun fel de presiune. Îmi doresc pe viitor ca toţi jucătorii pe care îi am în lot să se motiveze mai mult şi să îşi dorească mai mult, pentru că în fotbal niciodată nu este bine şi de ajuns, poţi să ai şase, şapte-opt victorii, nu contează. Tot timpul trebuie să îşi doreşti să câştigi fiecare joc. Iar noi, românii, avem prostul obicei să fim comozi, să fim liniştiţi în momentul în care reuşim să legăm două –  trei victorii şi gata. S-a terminat fotbalul! Nu este aşa. Trebuie cât mai mult, şi asta este ce îmi doresc de la jucătorii mei să fie cât mai concentraţi, să câştige în continuare cât mai multe jocuri.”, a declarat antrenorul oaspeţilor de astăzi, Erik Lincar.

Leo Doană, antrenorul rossonerilor, a concluzionat: „Ştiam că ne aşteaptă un joc foarte greu cu o echipă care nu întâmplător este situată pe primul loc. Au câştigat şase jocuri din şase şi asta înseamnă că au o echipă bună şi au un lot echilibrat şi valoros. O primă repriză pe care am început-o foarte bine, dar păcătuim la fazele fixe. Am stat cu băieţii, le-am arătat şi în vestiar. Este al treilea meci când luăm gol din faze fixe şi înainte de pauză. Este păcat să pierdem o partidă, în care jucăm bine şi se pierde pe faze fixe. Nouă nu ne face nimeni asemenea cadouri. Am exersat şi la antrenament şi azi, la pregătirea jocului, dar, din păcate se vede lipsa celor doi fundaşi centrali. Una peste alta, sunt mulţumit de jucătorii care au intrat, au avut atitudine s-au dăruit, cu o echipă foarte bună a campionatului. În repriza a doua am schimbat, am venit cu un plus: pe Dat l-am trecut din mijlocaş stânga în spatele lui Ene şi ne-am creat o ocazie şi am pus presiune pe adversar. S-a văzut acest lucru, am mai avut o ocazie prin Gelu Velici. Până la urmă, sunt mulţumit. Cred că este un rezultat echitabil. Acka este un câştig pentru echipă, dar s-a sufocat puţin în a doua repriză, nu este încă în ritm, este al doilea lui joc ca titular. Este un jucător de valoare care sper să ne ajute şi mă bazez foarte mult pe el. Până la Cupă mai avem un meci, mă gândesc la meciul care urmează, pe urmă vom vedea de Cupă. Sper să se refacă Breşneni, Vasiu, lui Ehmann i se termină suspendarea. Banac a fost astăzi pe bancă, dar nu l-am introdus să nu-i recidivezeaccidentarea. Data trecută am fost 24, acum suntem doar 18. Cei doi care şi-au manifestat intenţia de a pleca, Alin Babei şi Andrei Rus, nu ne-am opus.Sunt mulţumit de cei care au intrat astăzi, de la început şi pe parcursul jocului, şi-au făcut datoria, au avut atitudine, dăruire şi vreau să-i felicit pe această cale. Vreau să mulţumesc publicului reşiţean, lui Marcel Guşcă, galeriei şi sperăm să fie alături de noi şi prin jocul nostru să nu-i dezamăgim.”

Ene CSM

Preşedintele CSM Reşiţa, Cristian Bobar a dorit să facă câteva precizări legate de meciul din Cupa României: ”S-a făcut prea mult tam-tam pe seama meciului din Cupa României cu Universitatea Craiova, de parcă noi am juca finala. Cred că știe toată lumea că sunt un om apolitic, sunt un om de sport. Timp de zece ani mi-am construit cariera de om de sport fără să fiu sprijinit de vreun partid. Din punctul meu de vedere, unde s-a ajuns cu acest meci de Cupă, a întrecut orice limită sportivă. Îi rog pe toți, din orice partid politic, să nu-și facă reclamă pe CSM Reșița. Foarte bine dacă sprijină această echipă, tot timpul le-am mulțumit, dar în același timp nu înseamnă dacă cineva vrea ceva, automat eu să spun <<Da, șefu!>>. Mi-am dorit foarte mult să aducem la Reșița o echipă din Liga 1. Leo a spus că poate e mai bine să menajăm jucătorii și să ne axăm pe campionat. I-am cerut lui Doană să încercăm să aducem o echipă din Liga 1 la Reșița, iar, din păcate, suntem neoficial programați să jucăm în nocturnă. O instalație de nocturnă costă aproximativ 60 000 de euro, la care se adaugă unele cheltuieli. Atât ne costă ca să aducem acea nocturnă la Reșița pentru două ore. Este adevărat că poate vom umple stadionul, că vine lumea să-l vadă pe Victor Pițurcă. Sunt de acord cu acest lucru. Eu peste câteva zile trebuie să semnez contractul pentru ca să anunț la Federație locul unde vom juca. Acea nocturnă trebuie montată. pentru că va veni de la Baia Mare. Domnilor consilieri, ajutați-mă și dați-mi bani de nocturnă, dacă acest lucru cereți! Trebuie să plătesc un avans de 30% și aduc nocturnă. Clubul a adunat până acum din bilete, din grile, din sponsorizări, undeva la 40-50 000 de euro. Noi ne dorim să schimbăm gazonul cu acești bani. Să punem un gazon cu irigare și cu totului tot care costă 100 000 de euro. Exact ca în Liga 1 vrem să-l facem. Săptămâna viitoare va veni un expert de la Brașov și încercăm să semnăm un contract și să schimbăm gazonul cât mai repede. Dacă vom avea un gazon bun, poate vom aduce lotul național de tineret la Reșița. Încerc să coordonez managerial cât mai bine situația, dar dacă dau toți banii pe care i-am strâns pe o nocturnă pentru două ore, ce fac a doua zi? Niciodată nu cred ca a fost schimbat gazonul în Valea Domanului. Trebuie să luam lucrurile treptat. Dacă plouă, orice joc din Valea Domanului se va juca în mocirclă. Știu că oamenii vor multe lucruri, le mulțumesc că vin la stadion, dar trebuie să mă și înțeleagă. Mi-aș dori ca televiziunile să schimbe ora și să jucăm după-masă cu Craiova, la fel cum au făcut la meciul UTA Arad – Dinamo București. Credeți-mă că dăm și noi telefoane pe unde putem și cât putem, iar dacă nu se va schimba ora, sunt câteva variante: Timișoara, Severin sau Craiova și să luăm 50% din încasările din bilete. Timpul este foarte scurt și trebuie să mă consult cu Ioan Popa, cu consilierii și cu oamenii care susțin clubul. Trebuie să găsim cea mai bună variantă pentru CSM Reșița. Eu îmi doresc cel mai mult să schimb gazonul. Eu sunt doar un administrator executiv, nu pot să decid nimic. Dacă era după mine, gazonul era deja schimbat. Suporterii trebuie să înțeleagă că doresc binele clubului. Trebuie să construim treptat. Nu cred că se merită să plătim 60 000 de euro pentru două ore”.