Debut în Liga Zimbrilor pentru handbaliştii reşiţeni

modelmic

În perioada 15  -17 septembrie, la Sfântu Gheorghe, s-au disputat primele 3 etape ale campionatului național de handbal, sub forma unui turneu. Trei meciuri în trei zile, ceea ce a însemnat un mare efort depus de sportivi, după 6 luni de pauză.

Echipa reşiţeană a avut, conform programării, în primele două etape, două meciuri considerate “acasă” cu CSM Focşani 2007, respectiv CSM Bucureşti. În cea de-a treia etapă, a disputând un meci “în deplasare” cu AHC Dobrogea Sud. Toate cele trei meciuri s-au disputat în Sala Kati Szabo din Sfântu Gheorghe.

În prima partidă, împotriva echipei din Focşani, rossonerii au început curajos, dar două ratări pe început de meci, au făcut ca oaspeţii să se distanţeze la 3 goluri (0 – 3, în minutul 8). Am revenit în joc, dar nu am reuşit decât să ne apropiem la un singur gol (4 – 5 în minutul 14, 5 – 6 în minutul 19), prima repriză încheindu-se cu un avantaj de 3 goluri pentru echipa din Focşani: 7- 10. În partea a doua a jocului, echipa “oaspete” şi-a mărit avantajul, în minutul 48 având 8 goluri în faţa reşiţenilor (12 – 20). Finalul jocului a consemnat scorul de 15 – 22. Marcatorii echipei noastre au fost: Alexandru VULPE – 5 goluri, Lucian IGNAT – 3 goluri, Răzvan MLEDENCIU şi Marius BAHAN – 2 goluri, respectiv Raul BOTE, Alexander STARCHENKO şi Dusan TRIFKOVIC – 1 gol.

În cea de-a doua etapă a campionatului, organizată în 16 septembrie, echipa rossoneră a jucat împotriva echipei CSM Bucureşti. Jucătorii noştri au avut un început mai bun ca în prima partidă, reuşind să se ţină aproape de adversar, dar fără a fi în avantaj pe parcursul partidei (1 – 1 în minutul 3, 2 – 2 în minutul 6, respectiv 6 – 8 în minutul 18). Scorul pauzei a consemnat, din nou, trei goluri în favoarea echipei “oaspete”: 8 – 11. În partea a doua a meciului, bucureştenii şi-au mărit avantajul, în minutul 53 având o diferenţă de 6 goluri: 17 – 23. Pe finalul meciului, jucătorii noştri au avut o frumoasă revenire, marcând de 6 ori, faţă de adversari, care au mai reuşit un singur gol, scorul final consemnând, din păcate, cea de-a doua înfrângere a reşiţenilor: 23 – 24. Pentru reşiţeni au marcat: Marius BAHAN – 8 goluri, Alexandru VULPE – 5 goluri, Dusan TRIFKOVIC – 4 goluri, Răzvan MLEDENCIU, Raul BOTE, Răzvan DAIA, Alexander STARCHENKO, Lucian IGNAT şi Eduard BELCHITE – 1 gol.

Ultima zi a turneului, respectiv cea de-a treia etapă, a prilejuit întâlnirea cu handbaliştii de la Dobrogea Sud. Debutul meciului a aparţinut reşiţenilor care au preluat ostilităţile, în minutul 16 având două goluri în faţă: 4 – 6, iar în minutul 19 ducându-se la trei goluri: 5 – 8.  După un 7 – 10, în minutul 22, “gazdele” au revenit, iar până la pauză au trecut la conducere, 15 – 14. În repriza a doua, reşiţenii nu au reuşit să se menţină în spatele adversarilor, iar după o diferenţa de două goluri, 19 – 17, în minutul 40, constănţenii s-au distanţat, finalul meciului arătând o diferenţă de opt goluri:29 -21. Marcatorii noştri au fost Marius BAHAN şi Dusan TRIFKOVIC – 4 goluri, Raul BOTE şi Alexandru VULPE – 3 goluri, Răzvan MLEDENCIU şi Andrei BONDOC  – 2 goluri, Alexander STARCHENKO, Lucian IGNAT şi Ralph PĂTRU – 1 gol.

Antrenorii noştri, Bojan BUTULIJA, Ilie VAIDASIGAN şi Cristian IONESCU, au avut la dispoziţie următorul lot de jucători: Răzvan SZOPKA, Boban VUIŢĂ, Denis DUMUŢĂ, Snezan RADOSAVLEVICI, Răzvan MLEDENCIU, Marius BAHAN, Raul BOTE, Alexandru VULPE, Răzvan DAIA, Alexander STARCHENKO, Dusan TRIFKOVIC, Andrei BONDOC, Lucian IGNAT, Ralph PĂTRU, Eduard BELCHITE.

Conform propunerii Federaţiei Române de Handbal, următorul turneu în Liga Zimbrilor se va desfăşura în perioada 4 – 11 octombrie, fiind programate şase etape de campionat.