Noul clasament WTA îi uimește pe români! Vezi pe ce loc se află Simona Halep după eșecul de la Madrid!

modelmic

În clasamentul WTA, Simona Halep se menține pe poziții. Cu toate că și-a cam dezamăgit fanii la Madrid, atunci când a fost eliminată din primul tur, aceasta a reușit să-și păstreze poziția pe locul doi în clasament.

Cea mai iubită tenismenă a României la ora actuală are 7.115 puncte, fiind pe locul doi în clasamentul WTA.

Surpriza cea mai mare a clasamentului vine însă de la Irina-Camelia Begu, care a reușit să-și surprindă fanii urcând șase poziții, după ce a ajuns săptămâna trecută până în sferturile de finală ale turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid.

Jucătoarea de tenis se află în momentul de față pe locul 31, cu 1.432 de puncte.

Calificarea în sferturile de finală ale competiţiei din capitala Spaniei este una dintre cele mai bune performanţe din cariera româncei de 24 de ani. Ea a câştigat un turneu WTA, la Taşkent în 2012, şi a fost finalistă la Moscova (categorie Premier), în 2014, la Marbella şi Budapesta, ambele în 2011.

În acest an, ea a obţinut cel mai bun rezultat la un turneu de Grand Slam, calificarea în optimile de finală ale Australian Open, potrivit Gândul.info.