Accident mortal în această dimineață, pe DN 6, între localitățile Topleț și Băile Herculane.
Un autoturism înmatriculat în Bulgaria, în timp ce se deplasa din direcția Topleț – Băile Herculane, a pătruns pe contrasens și a intrat în coliziune cu un ansamblu de vehicule, format din cap tractor și semiremorcă.
Conform purtătorului de cuvânt al IPJ Caraș-Severin, Alina Boeru, în urma accidentului rutier șoferul, un cetățean bulgar de 61 de ani, a decedat. Conducătorul autotrenului a fost testat cu aparatul etilotest, rezultatul fiind 0. Circulația s-a desfășurat pe un singur sens.
În acest caz se continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de ucidere din culpă.
Elena FRANȚ
Din imaginile de mai sus … treaba-i oabla.
Autoturismul a ramas pe exterior in curba la dreapta (viteza prea mare pentru trasa pe care s-a inscris in viraj sau … atipire la volan) si a ajuns pe contrasens unde s-a ciocnit cu TIR-ul.
TIR-ul, dupa ciocnire a continuat sa ruleze in linie dreapta si a iesit in decor impreuna cu autoturismul care era deja sub TIR.