Accident cu tineri la intrarea în Bozovici! A intervenit elicopterul SMURD!

Potrivit informațiilor oferite de IPJ Caraș-Severin, un autoturism condus de un tânăr de 18 ani venea din direcția Iablanița, iar la intrarea în localitatea Bozovici a pierdut controlul și s-a răsturnat. Șoferul era începător și avea o experiență în condus de doar o lună. Alături de șofer în mașină se afla un pasager minor în vârstă de 17 ani.

La fața locului a ajuns și un elicopter SMURD care l-a preluat pe unul din tinerii răniți, ambii fiind conștienți la sosirea echipajului medical.

În acest context, primarul localității Bozovici, Adrian Stoicu, tage un nou semnal de alarmă asupra necesității unui spital în Valea Almăjului, care ar face ca în cazul unor astfel de evenimente să nu mai fie necesară intervenția unui elicopter, iar costurile nu ar fi așa de mari cu întreținerea unei unități medicale în această zonă a Banatului de Munte precum cele care implică o intervenție aeromedicală.

Edilul Adrian Stoicu a declarat pentru Reper24 că de ani de zile se luptă pe „toate fronturile” pentru realizarea unei unități medicale în Valea Almăjului, iar acum intenționează să depună un proiect pe Programul Național „Anghel Saligny”, depus inițial pe CNI, și pentru care speră să obțină finanțare. Conform edilului Stoicu, a fost realizat deja un studiu de fezabilitate pentru ridicarea unui spital nou la Bozovici. Valoarea proiectului s-ar ridica undeva la 5 milioane de euro.

Primarul localității Bozovici atrage atenția autorităților să nu uite că este vorba de o zonă destul de mare, cu câteva mii de locuitori care trebuie să beneficieze de servicii medicale.

Șoferul autoturismului implicat în accident a fost testat cu aparatul alcooltest, rezultatul fiind negativ.

A fost întocmit dosar penal pentru vătămare corporală din culpă.

Lorena POENARU

2 COMENTARII

  1. Trebuie deschis un spital ( ,,tip penitenciar” ) cu specialitate medicală pentru ,, bizonii ( boii ) şoselelor ” ; trebuie tratată cauza în primul rând … ín caz contrar ,, efectul ” fiind acelaşi de fiecare dată.Nu luați mot a mot şi scoateți din context ceea ce am scris mai sus. Spital nu spun că nu o fi nevoie , dar ca să găseşti motiv pentru înființarea unuia astfel de specimene… ( au mai murit pe podul de la pompieri Reşița vreo 2 la sârşitul anului trecut…alături de boul aflat la volan , după ce cu vreo 2 săptămâni înainte se mai făcuse zob în acelasi loc un alt autoturism în care afla ,, acelaşi tip de bagaj ” ).Singurul ,,lucru” pe care îl putem face în aceste condiții ( din păcate , pentru noi restul ) este să ne rugăm sorții să nu ne scoată în cale asemenea specimene în timpul şi locul nepotrivit (unde să nu poți nici măcar să te fereşti de ei … ,,ieşind în decor” sau refugiindu-te după vreun zid , stâlp , copac , etc. ; spre exemplu).

    • Sa nu uităm nici calitățile de aderență ale ”cauciucului” sintetic, omologat de (pe la) alții:

      **Link-urile nu sunt permise!**

Comentariile sunt închise.

Știrile zilei