Un accident rutier s-a petrecut în jurul prânzului pe DN 58, pe ruta Reșița-Soceni, la km 8. În accident au fost implicate 3 autoturisme. Din datele neoficiale pe care le avem, autoturismul Ford care circula din direcția Soceni spre Reșița și în care se aflau două persoane, a derapat într-un viraj și a intrat frontal într-un autovehicul marca Opel care circula regulamentar pe direcția Reșița – Caransebeș.
Despre accidentul petrecut la ieșirea din Reșița spre Caransebeș, Poliția Română a transmis: „astăzi, la ora 12.16, polițiștii de la Biroul Drumuri Naționale și Europene din cadrul Serviciului Rutier au fost sesizați despre faptul că la ieșire din Reșița spre Caransebeș s-a produs un accident rutier.
Din primele cercetări s-a stabilit că în timp ce un bărbat de 49 de ani, din Fârliug, conducea un autoturism din direcția Caransebeș către Reșița, pe DN 58, la km 33, ar fi pierdut controlul asupra direcției de deplasare, intrând în coliziune cu autoturismul care circula din sens opus, condus de un bărbat de 68 de ani, din Reșița.
În urma accidentului a rezultat vătămarea corporală a 3 persoane, cei doi conducători auto și un pasager în vârstă de 48 de ani, din autoturismul care circula în direcția Reșița, care au fost transportate la spital pentru îngrijiri medicale.
Ambii conducători auto au fost testați cu aparatul alcooltest, rezultând că nu au consumat băuturi alcoolice.
Polițiștii continuă cercetările în acest caz“.
„La locul producerii accidentului s-a deplasat Detașamentul de Pompieri Reșița cu o Autospecială Descarcerare, 1 ASAS și 1 ambulanță SMURD. La intervenție se deplasează și 2 echipaje SAJ.
Echipajele ajunse la fața locului au găsit 3 victime dintre care o persoană încarcerată, dar conștientă.
Persoana încarcerată a fost cooperantă și a fost extrasă din autovehicul“, conform celor transmise de reprezentanții ISU Semenic.
Traficul rutier a fost restricționat total până la finalizarea cercetării, a transmis ofițer de poliție Alina Boeru, purtător de cuvînt al IPJ Caraș-Severin.
Sergiu TABAN

















