Un bărbat care a abandonat cinci pui de pisică lângă un container de gunoi s-a ales cu o amendă de 12.000 de lei. Pisicuțele, în vârstă de doar o zi, au fost încredințate unei asociații pentru protecția animalelor
„La sfârșitul lunii mai, polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Caraș-Severin au fost sesizați pe raza comunei Mehadia, în zona Iardașița, au fost găsiți 5 pui de pisică, foarte mici, abandonați lângă un container de gunoi.
Pisicuțele în vârstă de doar o zi au fost încredințate unei asociații pentru protecția animalelor, care se ocupă în continuare de tratarea și îngrijirea lor.
Totodată, aceștia au continuat verificările pentru a stabili cine a abandonat animalele, astăzi fiind identificat un bărbat de 67 de ani, din județul Mehedinți, care a fost sancționat contravențional, cu amendă de 12.000 de lei, pentru fapta sa”, precizează Alina Boeru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Caraș-Severin.
Potrivit legii, abandonarea animalelor constituie contravenție și se sancționează cu amendă între 3.000 și 12.000 de lei.
Karina TINCUL