Cine candidează pentru Primăria și Consiliul Local Reșița? Din aceste liste vor fi aleși primarul și viitorii consilieri locali

modelmic

Opt reșițeni își doresc să conducă destinele municipiului de pe Bârzava în următorii patru ani și și-au depus candidatura pentru funcția de primar. Spre deosebire de alegerile locale din 2016, în 2020 nu a intrat în luptă niciun candidat independent, ci doar reprezentanți ai unor partide sau alianțe politice.

După cum anunța încă de acum câțiva ani, liberalul Ioan Popa, actualul edil, candidează pentru un nou mandat. Considerat ca favorit încă dinainte de începerea campaniei electorale, Popa „se va bate” cu social-democratul Ionuț Chisăliță – fost consilier local și actualmente senator, reprezentant al Alianței electorale Pro Caraș-Severin (formată din PSD, PRO România și ALDE), Lucian-Sorin Voina – fost viceprimar al Reșiței din partea PP-DD, în prezent membru PMP, Sebastian Purec – fost subprefect al județului, reprezentant al Partidului Puterii Umaniste, Daniel-Petru Toma – reprezentantul Alianței USR PLUS. Lucian Ionescu din partea PNȚCD va intra și el în bătălia electorală, în care s-au mai înscris Ioana Todor-Constantinescu (Partidul Ecologist Român) și Cosmin-Flavius Drăgilă (Partidul România Mare).

În ceea ce privește listele de consilieri locali, la Biroul Electoral de Circumscripție nr. 1 s-au înscris reprezentanți a 10 partide sau alianțe politice și un independent. Iată listele complete:

independent: Marius-Daniel Hegeduș (inginer)

Partidul Verde: Sorin-Ioan Minda (economist), Vasile-Ovidiu Paul (inginer), Ion Pîrvănescu (jurist), Silviu-Mihail Ciurea (profesor), Adrian-Tiberiu Jicărean (inginer), Valentina Chivu (inginer), Octavian Burneci (ecolog), Nadia Potoceanu (profesor), Andrei-Florin Precup (tehnician), Andra-Flavia Urziceanu (jurnalist), Ioan Mato-Chereji (subinginer), Vanessa Spengler (medic), Costel Mihăilă (licențiat administrație publică), Monica Meluț (economist), Nicolae Back (maestru constructor), Adela-Maria Cornean (profesor), Bogdan-Andrei Mihele (tehnician electronist), Andrada-Larisa Muntean (inginer), Marius Molea (electromecanic), Tiberiu-Csaba Laszlo (electrician), Anamaria Ștef (psihopedagog), Ion-Nicolae Gață (mecanic auto), Ioan-Nicolae Popa (mecanic locomotivă), Anca-Andrada Andrițoi (fiziokinetoterapeut), Liviu-Bogdan Protea (inginer)

Partidul Mișcarea Populară: Lucian-Sorin Voina (profesor), Oana-Maria Cenan-Glăvan (economist), Daniel-Ciprian Nemeș (administrator), Emil-Pavel Popov (inginer), Ion-Dorin Turău (economist), Sorin Colcea (sudor), Dana Ursul (profesor), Daniel-Petru-Cristian Truțan (licențiat în administrație publică), Alina Doană (marketing), Daniel-Andrei Țugui (inspector), Angelica-Ana Siminiceanu (asistent medical), Adrian Vlad (licențiat în administrație publică), Dan-Patriciu Careba (tehnician cadastru), Alexandru-Iulian Arusoaiei (jurist), Ramona-Ionela Negru (jurist), Sorin-Ilie Dumitru (inginer), Gabriela-Sorinica Laszlo (inginer), Alexandru-Darius Vieru (student), Doris Duțulescu (student), Irina-Andreea Deleanu (marketing), Laura-Lucia Turău (economist), Mihai Voina (inginer), Cristian-Sorin Copocean (mecanic auto), Eugen Burghel (electrician), Adrian Necoară (economist), Mirela-Mariana Voina (institutor), Ady-Florin Căprărin (bucătar)

Partidul Puterii Umaniste: Petrică-Ionuț-Sebastian Purec (economist), Aurel-Valentin Văduva (jurist), Angelica-Telica Herac (filolog), Răzvan-Ionuț Simulescu (medic), Marcel-Florin Bolovedea (inginer), Adrian-Silviu Peptenar (inspector trafic), Dumitru Micu (jurist), Mihai-Adrian Barbu (inginer), Daniel-Alin Cocîrlă (maseur), Sebastian-Ovidiu Pîrvan (sportiv), Octavian-Viorel Ștefănescu (electrician), Adina-Ancuța Stagno (profesor), Simona-Clara Dragomir (asistent medical), Ion-Marin Simulescu (inginer), Petru Tanasă (medic), Cătălin-Nicolae Pop, Ana-Monica Vatzulik (asistent medical), Fridolin-Alexandru Peter (finisor), Daniela Lupșa (coafeză), Georgeta Rada (infirmier), Rodica-Sorina Mezin (bijutier), Eugen-Bogdan Stan (inginer), Aneta Măran (inginer), Sorina-Loredana  Mailat (instructor auto), Dan-Raul Frenți (inginer), Eugen-Sorin-Ovidiu Suciu (inginer), Elisaveta Marinică (inginer)

Partidul Național Liberal: Ioan Popa (inginer), Adrian-Laurențiu Dacica (profesor), Felicia Quint (medic oftalmolog), Alexandru Borza (inginer), Mădălina-Miruna Chiosa (cadru didactic), Lucia-Elena-Carmen Peia (profesor), Emanuel-Silviu Sinculeț (medic veterinar), Bogdan-Nicolae Matichescu (inginer), Raul-Andrei Siladi (medic stomatolog), Lucian-Mihail Dobre (profesor), Dragoș-Ciprian Burtea (economist), Ion-Aurică Borobar (jurist), Silvana-Ioana Mihalcea (economist), Ovidiu Roșu (inginer), Tom-Lucian Huruială (tehnician mecanic), Daniel Meza (profesor), Nelu Mladin (economist), Radu-Dan Predescu (medic specialist), Alina-Mihaeala Mareș (medic), Adrian-Daniel Constantin (antreprenor), Dragana-Andrada Filca (funcționar public), Alin Brîndușe (economist), Caius-Claudiu Șandru (economist), Dănuț Jurubescu (lăcătuș-mecanic), Corvin Drăghici (inginer), Dorin-Nicolae Bistrian (economist), Daniel-Mircea-Florin Călin (economist)

Partidul Național Țărănesc Creștin Democrat: Dan Sîrbu (ofițer pompier), Lucian Ionescu (inginer), Dorel Dumitru-Bordan (tehnician instalații electrice), Ioan Căta (pensionar), Letiția Aman (inginer economic), Dorin Militaru (colonel inginer), Daniela-Erika Gomboș (economist), Carmen-Rodica Rusu (asistent medical), Nicoleta-Daniela Hanț (economist), Darius-Crinel Boncilă (inginer), Gabriel-Cristian Stamate (operator PC)

Partidul Ecologist Român: Ioana Todor-Constantinescu (profesor), Alexandru-Emanuel Pascu (inspector de specialitate), Raul-Andrei Purcăriță (economist), Daniel-Marian Csoke (inginer), Sebastian-Cornel Sprînceană (inginer economist), Gheorghe Rugiubei-Rusu (cadru didactic), Gabriel-Ioan Cioancă, Daniela Rață (economist), Răzvan Ciocoi (actor), Valentina Doinea, Cornelia-Victoria Anghel Drugărin (cadru didactic), Oana-Carina Porușniuc (tehnician în automatizări), Alexandru Gherman (prelucrător prin așchiere), Maria Avram (inginer), Vasile Ihnatiuc (pădurar), Flavius-Rusalin Chiș (agent pază), Ancuța Naidin (medic), Ileana-Vioreaua Gugea (asistent medical), Mihaela-Simina Jianu (operator tehnică de calcul), Mariana-Cristina Donca (tehnician), Silviu-Lucian Bocancea (mecanic), Ramona-Violeta Păsule-Busuioc, Gabriela-Daniela Smarandache (profesor), Dorel Popa (ofițer MAPN), Sorell-Ovidiu Rață (inginer), Doina-Cristina Gherman (asistent medical), Gheorghe Răscol

Alianța electorală Pro Caraș-Severin: Ioan-Narcis Chisăliță (economist), Lenuța Ciurel (profesor), Iancu-Marian Muhu (economist), Ioan Bălănescu (inginer), Gabriel Dinu (economist), Gheorghe Jenar (medic), Sorin-Daniel Simescu (economist), Gabriel-Dumitru Duruț (inginer), Oana Filipescu (jurist), Mirel Sabo (economist), Florin-Aurică Voin (medic), Flavius-Constantin Lupșe (consilier administrație publică), Florentina-Doina Stîngu (medic), Tatiana-Mădălina Burcă (tehnician construcții), Marian-Florin Feraru (profesor), Andra-Patricia Drinceanu (mediator), Ciprian-Marius Gherban-Cuciureanu (profesor), Iulian-Călin Milaț (inginer), Ion Matei (inginer), Mirabela-Voichița Norocel (economist), Mihail-Iliuță Boru (economist), Ion-Lucian Miclău (profesor), Petru-Flavius Bozu (istoric), Claudia-Mirabela Danciu (profesor), Cornel Stoica (controlor CTC), Traian-Gogu Sorca (tehnician), Remus Para (lăcătuș),

Partidul Forța Identității Naționale: Daniel Axmann (jurist), Andrei-Mihai Iakab (șofer), Tania-Edith Borduz (jurist), Ionel Păun, Andrada-Aurelia Pașca

Partidul România Mare: Cosmin-Flavius Drăgilă (inginer), Viorel Bosnea (prelucrător prin așchiere), Simion Fiat (magaziner tranzit comercial CFR), Lucian Dumitru (inginer), Mircea Marilă (profesor), Gheorghe Drăgilă (șef stație CFR), Nicolae Savu (inginer), Eugenia Loga (industrie alimentară), Viorica Bosnea, Petre Margine (subinginer), Gheorghe Dolot (ziarist), Claudia-Martina Pintea (confecționer)

Alianța USR PLUS: Andrei-George Plujar (inginer), Daniel-Petru Toma (licențiat în științe administrative), Marius-Florian Preduș (inginer), Aurel Pinoșanu (inginer mecanic), Dragan-Iulian Cocar (economist), Carmen Albert (cercetător științific), Romulus Mureșan (inginer), Felician Velimirovici (istoric), Liviu Romanescu (jurist), Iosif Morac (sculer matrițer), Constantin Barbu (inginer), Daniel-Cristian Korcsek (specialist în publicitate), Leotin Buzan (lăcătuș mecanic), Gheorghița Mititelu (economist), Claudiu-Răducu Rusu (antreprenor/administrator), Nicoleta-Alina Preduș (operator calculator), Claudia-Teodora Teodorescu (stilist), Gheorghe-Sorin Katana (maistru-electromecanic), Șerban Creșneac (medic dentist), Cristian-Florin Crestecu (electromecanic), Dorina-Maria Teodorescu (funcționar MAI), Daniela-Maria Suflea (inginer electrotehnic), Victor Teodorescu (electrician), Marian-Alexandru Zamfir (electromecanic), Flavius-Tudor Jurca (inginer mecanic), Andrada-Georgiana Anghel (economist), Lucian-Gabriel Muntean (economist)

foto: arhivă

 

Karina TINCUL

Distribuie pe:

Stiri similare

1 Comentariu

  1. Reșițean

    Respect, speranță pentru determinarea candidatului independent și regretul de a fi numai unul. Restul, nume vechi sau noi candidați, de la aceleași partide însă care au “administrat” orașul, chiar și județul cei aleși acolo, spre decădere (cei ce încă sunt pot sta liniștiți, și ei sunt cuprinși).

    Raspunde

Lasa un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

Reper24 nu îşi asumă răspunderea pentru comentarii, deoarece nu-i aparţin şi îşi rezervă dreptul de a interzice sau de a şterge comentariile care conţin: insulte, instigări la ură, la violenţă sau la acte ilegale, exprimări obscene/vulgare
Citiţi şi Politica Redacţiei