Cu bugetul votat, edilul din Lupac se poate apuca de treabă

Chiar dacă mai este nevoie de o ședință de Consiliu Local pentru a definitiva bugetul din acest an, Primăria comunei Lupac știe ce va face cu banii.

„Am avut în ianuarie o ședință în care am împărțit banii pentru nevoile din acest an. După votul din Consiliu Județean ne-a mai fost repartizată o sumă de aproximativ 500.000 de lei și va fi nevoie de încă o ședință pentru împărțirea pe capitole a acestor bani“, a afirmat Marian Vlasici, primarul comunei Lupac.

„Mai avem niște restanțe la asfaltări, iar din bugetul propriu vrem să asfaltăm în acest an cam 5 km de străzi din interiorul celor 3 localități componente ale comunei: Lupac, Rafnic și Clocotici. Odată cu asfaltarea străzilor vom realiza și rigolele de pe marginea drumului. De  asemenea, mai avem în plan să reabilităm un pod în localitatea Rafnic“, a mai precizat primarul Vlasici.

De asemenea, au fost solicitate aprobările pentru demararea lucrărilor de reparații la căminul din Lupac, finanțat din bani europeni pe AFIR, iar firma din Timișoara care a cîștigat licitația este gata să demareze lucrările. Din păcate, la căminul de la Rafnic va trebui reluată licitația din cauza decesului patronului firmei care a câștigat prima licitație.

Dan AGACHE

1 COMENTARIU

  1. Așteptăm și un articol cu respingerea bugetului de la Oțelu Roșu și cu tămbălăul făcut de jupânul Luca, după pierderea majorității în consiliul local, ca urmare a demiterii consilierului pedofil.

Comentariile sunt închise.

Știrile zilei