Pe DN 57, în zona Berzasca, va avea loc vineri, 17 februarie, o nouă operațiune de detonare a rocilor instabile din versantul stâncos.
„Până acum, pe versant s-au desfășurat lucrări specifice de ranguire și curățare a materialului, scanare cu tehnologia de tip LiDAR și, în paralel, s-a întocmit documentația tehnică pentru derocare.
Operațiunea care va avea loc vineri după-amiază se va face cu explozibil amplasat la blocurile de rocă puternic fisurate. După această etapă, se va curăța materialul rezultat, se va face o nouă monitorizare LiDAR a versantului și, ulterior, în funcție de rezultatul procesului de detonare, antreprenorul proiectului de investiții pentru stabilizarea și consolidarea versanților de pe DN 57 de pe sectorul cuprins între km 62+000 – km 65+800 va stabili, împreună cu experții tehnici, măsurile ce se impun în vederea deschiderii circulației”, transmit reprezentanții Direcției de Drumuri și Poduri Timișoara, conform cărora sunt luate toate măsurile pentru ca traficul să fie reluat în condiții de siguranță.
Reamintim, traficul pe DN 57, în zona Berzasca (limita jud. Caraș-Severin cu jud. Mehedinți), a fost închis circulației pe data de 18 ianuarie, ca urmare a căderilor de pietre și stânci de pe versanți.
Până la anunțarea unor noi măsuri, se circulă în continuare deviat pe ruta: DN 6 Orșova – DN 6 – DN 57B – Oravița – DN 57 – Moldova Nouă.
Karina TINCUL


















” a fost închis circulației pe data de 18 februarie” – suntem în 14 februarie.
E vorba despre 18 ianuarie. Imediat suntem în 18 februarie iar pe Boba & compania îi doare fix în dos. Angajații de la SDN Caransebeș sunt ocupați să meargă la fazele determinante sau să facă proiecte pentru firmele proprii.
Timp de o lună de zile ei au tot studiat și au analizat cum să amplaseze dinamita.
Într-o țară #normală (cum le plăcea unora să o intituleze), o astfel de situație se remedia într-o săptămână. La noi vin cei de la DRDP și se învârt ca o be**nă în izmene, evident pe banul public.
Eh … utilizarea petardelor (sau dinamitei) pe domeniul public cere o serie de avize, devize, valize, accize, balize, prize și brize …
Plus studii de fezabilitate la rănguiri ulterioare.
La Decebalus rex a durat ”fecirea” vreo 10 ani.