Lipsa unui segment de autostradă între Lugoj și Deva, mai exact porțiunea între Marginea și Holdea face ca circulația spre dinspre vestul țării să se desfășoare cu mare greutate: ore pierdute în trafic, aglomerație, TIR-uri și mașini de mare tonaj, accidente, nervi întinși la maxim și timp pierdut în trafic.
Tronsonul lipsă a devenit deja deranjant pentru participanții la trafic și dă dureri de cap guvernanților în general și actualului ministru al Transporturilor, Sorin Grindeanu.
UMB lucrează deja de câteva luni pe Lotul de autostradă dintre Margina și Holdea pe traseul A1 Lugoj – Deva, anunță ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu, care spunea că nu are emoții că vor exista întârzieri sau că nu se va respecta termenul. Este de menționat faptul că UMB nu are nici până în prezent autorizație de construire pentru cele două tuneluri de autostradă.
Dacă UMB va respecta termenul (august 2026 finalizare lucrări/ decembrie 2026 pentru decont facturi), se va circula pe autostradă fără întrerupere de la Sibiu (Boița) la Nădlac 2. În caz contrar, există riscul major de a ieși din calendarul PNRR.
Patronul Dorinel Umbrărescu a dat noi asigurări că va termina lucrările înainte de termen. „În ceea ce privește grupul de firme UMB, care are cele mai multe contracte finanțate prin PNRR, am reafirmat împreună că România nu va pierde niciun euro din acest program alocat pentru infrastructura rutieră“, a afirmat cel mai mare constructor de drumuri și autostrăzi din România.
Dan AGACHE
La poluarea fonica si gaze de esapament ,factori ce pun in pericol sanatatra locuitorilor din satele Margina, Cosava si Cosevita , s-a gândit cineva ? Cine plateste pt cei 10 ani de infern ?!
Doamne ajută ! 🙏
Daca am fost atat de prosti incat sa intarziem terminarea ei mai mult de 10 ani, din cauza unor organizatii de mediu, asa ne trebuie. Astia nici nu trebuie bagati in seama si goniti cu bățul. Judecatorii care le dau dreptate trebuiesc ostracizati, mutati la Roman sau la Macin. Nu se poate. Cand noi avem peste 1mln de familii sub pragul saraciei, cand mii de copii nu au ce manca si imbraca, noi ne cramponam de „gandacul cenusiu” si „veverita cu coada roz”. Siktir!
Eu tot as vrea sa știu, cu subiect și predicat, cine sunt sabotorii care au creat acest dezastru ( economic, financiar, ecologic, umanitar….), care ne-au scos atâția peri albi, atâtea mii de euro din buzunarul fiecaruia ( nu doar costuri directe ci și daunele plătite constructorilor)
Primul pe listă este Ponta, următorul e ministrul Cuc. Ei sunt principalii vinovați!!!
@ Sandor. Ai dreptate. Ce ne trebuie noua autostrada? Sanatatea oamenilor din zona conteaza. Iti dai seama cat le dauneaza plamanilor atatea gaze de esapament de la utilajele santierului?
”Tronsonul lipsă a devenit deja deranjant pentru participanții la trafic și dă dureri de cap guvernanților …”
–
De unde prezumția asta (cap la guvernanți)?
Prostia nu doare!