Frecție la un picior de lemn!

PNDL 3, supradenumit și Planul Anghel Saligny, mult discutat și disputat între cele două „grupări” aflate la guvernare până mai ieri, este deja din punctul meu de vedere, ca cetățean al Reșiței și al unuia dintre cele mai sărace județe din țară, un derizoriu tub de oxigen industrial (interzis la ATI), o sticluță de frecție la singurul picior și ăla de lemn al tuturor UAT- urilor cărășene cu Reșița în cap de listă. De ce?

Recent, Ministerul Dezvoltării, dirijorul acestui Plan Marshal zonal, crăpat în cur, avansează niște sume la care capetele liberale din Caraș-Severin ar trebui să treacă pe comprese reci. 140 milioane lei pentru fiecare județ, 7 milioane pentru fiecare oraș și 3-4 milioane pentru fiecare comună. Adicătelea noi, Reșița liberală până-n măduva oaselor, cu 300 de străzi praf vom primi…praf în ochi. În continuare. Ce rană să vindeci mai întâi cu 7 milioane? Cu ce bani va face dl Dunca Marele Spital Județean? Dar Semenicul Turistic? Dar parcările subterane și supraetajate, tiroliana, funicularul, gondolele și celelalte planuri cu studiile de fezabilitate la dosar deja, ale Reșiței? Dar Țerova, Câlnic și Moniom, Secu și Cuptoare, Doman, Driglovăț, Poiana Golului, Dealul Crucii cu Rânduri cu tot, care nu au un metru pătrat de asfalt?

Văzând aceste sume infime, și nu doar pentru Caraș și Reșița, ajung la concluzia vehiculată deja în spațiul public: nu PNDL 3 i-a asmuțit pe usr-iști împotriva lui Cîțu ci „bătălia pentru Justiție”, numirea șefilor de parchete, asta a fost miza.

Și noi care credeam că vom merge la serviciu cu gondola pe Bârzava sau din Govândari la Primărie pe tiroliană!…

 

Mihai SPRÎNCEANĂ

 

1 COMENTARIU

  1. 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣👍Bună șef, bună. Frecție la picior de lemn e și tramvaiul lui Tăițelu4,cu tot cu trenul lui cu hidrogen sulfurat că pute rău treaba, vai de capul nostru cu ce primar trombonist ne-am ales, ăsta este PeNeLeul un mare pârț pe scena politică. 😂😂😂😂😂😂😂

Comentariile sunt închise.

Știrile zilei