fbpx
16.7 C
Reșița
marți, 16 aprilie 24

Handbaliștii reșițeni, la a șaptea victorie în Play-off-ul de promovare al Diviziei A!

Handbaliștii reșițeni la a șaptea victorie în Play-off-ul de promovare al Diviziei A! În etapa a IX-a au câștigat pe terenul celor de la CSU Pitești: 31 – 29!

Duminică, 27 martie, în cadrul etapei a IX-a, a doua a returului Play-off-ului de promovare al Campionatului Diviziei A, handbaliştii rossoneri s-au deplasat la Pitești, unde au întâlnit echipa CS Universitar. După opt etape, gazdele acumulaseră 10 puncte, în comparație cu cele 18 ale rossonerilor. Totodată, piteștenii abordau acest meci după înfrângerea suferită la Oradea, iar oaspeții veneau după frumoasa victorie în fața celor de la CS Medgidia.

Reșițenii au început foarte bine partida, iar după primul sfert de oră, aveau cinci goluri avans, 10 – 5. Gazdele au recurs la o apărare agresivă mult peste limita regulamentului. Drept dovadă, în minutul 18, arbitrii partidei acordă un prim cartonaș roșu, însoțit de cel albastru (întocmirea unui raport suplimentar) unui jucător piteștean. Jocul bun al reșițenilor le oferă o diferență de șapte goluri la pauză: 17 – 10!

În a doua repriză gazdele reușesc să reducă treptat din diferența de pe tabela de marcaj, în minutul 48 apropiindu-se la două goluri: 23 – 25. În același minut, jocul dur la gazdelor este sancționat din nou, fiind eliminat un al doilea jucător piteștean, arbitrii arătând un al doilea cartonaș roșu, însoțit de cel albastru. După doar trei minute, în minutul 51, la scorul de 24 – 26, un al treilea jucător al echipei gazdă este sancționat prin acordarea cartonașului roșu (și cel albastru). Reșițenii reușesc să ajungă la cinci goluri diferență, 30 – 25, în minutul 56, pentru ca la finalul jocului tabela de marcaj să arate 31 – 29 în favoarea reșițenilor!

Lotul cu care rossonerii au abordat meciul: Radu BOTE și Mișa ROHOZNEANU, alături de Gabriel LUPAN, au avut la dispoziție următorul lot de jucători: Boban VUIȚĂ, Ionuț TĂNASĂ, Denis DUMUȚĂ – Marius NEGRU (9 goluri), Denis BARBU, Marius BAHAN (1 gol), Snezan RADOSAVLEVICI (2 goluri), Raul HEIMBACH, Daniel BURAC, Marian NEGRU, Andrei BONDOC, Deniss KIRSCH (2 goluri) , Antonio GÎRBAN (1 gol), Dorian TURCUMAN, Lucian IGNAT (5 goluri), Eduard BELCHITE (11 goluri).

După meci, Marius BAHAN, coordonatorul secției de handbal a CSM Reșița, a declarat: „Vreau să-mi felicit în primul rând jucătorii, staff-ul tehnic, pentru această victorie. Una aparent ușoară, după primele 30 de minute. Am condus cu șapte goluri la pauză, după care am muncit în repriza a doua foarte mult pentru a rămâne în avantaj și să câștigăm acest meci. De mult nu am mai văzut asemenea comportament din partea adversarilor. Și îmi pare rău pentru ce s-a întâmplat. Ei au luat trei cartonașe roșii cu cartonașe albastre. Pur și simplu, doar ne-au lovit, doar pe pumni au fost adversarii noștri. Eu, pe de altă parte, îmi felicit jucătorii și colegii mei care au reacționat zâmbind și dând gol după gol, muncind în apărare, iar în final le-am arătat tabela de marcaj. A fost un joc foarte agresiv din partea lor, peste limita regulamentului și sunt foarte supărat de această atitudine. Echipa noastră rossoneră a câștigat astăzi cu capul sus și mă bucur foarte mult pentru această victorie. Noi avem drumul nostru, imaginea Reșiței contează foarte mult. Acum ne gândim la meciul următor, care va fi vineri, 1 aprilie, de la ora 14,00, în compania echipei CSM Oradea. Sper să vină multă lume la sală să ne susțină, cum au făcut-o mereu. Sperăm să-i bucurăm cu o victorie!”

După nouă etape ale play-off-ului, reșițenii se află pe locul 2, cu 21 puncte, după cei de la CSM Odorheiu Secuiesc, cu același număr de puncte, dar cu un golaveraj superior. Următoarea etapă se va disputa vineri, 1 aprilie, de la ora 14:00, reșițenii întâlnind pe teren propriu echipa CSM Oradea.