16 C
Reșița
sâmbătă, 17 mai 25

La Reșița se lucrează la foc continuu!

La Reșița se lucrează la foc continuu. Pe lângă numeroasele lucrări derulat în cadrul unor proiecte pe fonduri europene, și Direcția de Întreținere și Reparare a Domeniului Public din cadrul Primăriei Reșița are deschise mai multe șantiere.

Unul din cele mai importante vizează asfaltarea șoselei de centură a Reșiței, pe un tronson de 1,7 km, între Uzina de apă și Club Castel. Lucrările aici sunt programate să se finalizeze mâine, urmând ca săptămâna viitoare să se facă marcajul rutier.

Asfaltarea centurii se face în regie proprie, din bugetul propriu și cu execuție proprie, adică cu utilajele noastre, cu oamenii noștri și, mai ales, cu asfaltul produs de noi. Bugetul este de un milion de lei, buget în care nu doar că ne încadrăm, dar facem și ceva economii. Săptămâna viitoare o să facem și marcajul rutier, pentru că nu poți să faci marcajul rutier imediat după ce ai asfaltat, cât timp e încă umed asfaltul.

Se asfaltează de la Uzina de apă până la Club Castel, urmând ca în toamnă să scoatem și piatra cubică și să venim cu asfaltul până jos până la intersecția cu Primăverii. Acolo nu putem asfalta acum, deoarece ca să scoatem piatra cubică trebuie să oprim circulația pentru aproximativ trei săptămâni. Și nu este momentul să facem acest lucru, este o zonă pe care se circulă intens, ca să se evite zona de șantier din Muncitoresc. Dar după ce se termină lucrările la tramvai și se circulă fluent pe bulevard, atunci o să oprim circulația și rezolvăm și zona aceea”.

 

 

În paralel, angajații Secției intervin și la fântâna cinetică din centrul civic, unde estimează Dani Călin, lucrările vor fi gata peste câteva săptămâni, în condițiile în care au trebuit refăcute o parte din lucrările realizate de fostul constructor.

Am preluat o lucrare părăsită de constructor, care a lucrat acolo 9 luni de zile. Noi lucrăm acolo deja de 2 luni, timp în care am demolat o bună parte din ce a construit el și nu a fost de calitate. În momentul acesta suntem undeva cam la 80% din lucrare realizată. Deci, ne-a predat o lucrare făcută undeva la 60%, noi din acesta am demolat cam 40%, am refăcut și suntem acum cam la 80%. Cel mai optimist termen este că pornim fântâna pe 1 iulie. Dar aici contează foarte mult și cum ne lasă vremea să lucrăm, pentru că lucrările sunt condiționate foarte mult de umiditate. La hidroizolație trebuie să lucrezi pe uscat, nu poți să lucrezi pe umed sau pe ploaie”.

 

 

În plus, angajații Direcției conduse de Călin au asfaltat un tronson în Mociur, „o bretea pentru devierea de pe șantier. Se face un sens giratoriu la intrarea în Mociur, ceea ce presupune demolarea intersecției și era nevoie de acest drum pe intersecție ca să poată să circule oamenii în condiții optime”. Nu în ultimul rând, este șantier și pe strada Poptelecan din Moroasa, unde nu s-a mai putut interveni anul trecut, așa cum s-a dorit inițial, deoarece nu erau finalizate lucrările la rețelele de apă și canalizare.

 

 

Strada Poptelecan era în bugetul pe anul trecut și am transferat-o pe anul acesta. În două săptămâni suntem gata și acolo cu tot, trotuare, asfaltare, spații verzi, mobilier urban”, a mai adăugat Daniel Călin.

 

 

Și o veste importantă pentru cei mici: se lucrează și la instalarea pistei de biciclete (circuitul pumptrack) în Parcul Tricolorului.

 

Karina TINCUL

6 COMENTARII

  1. Foc continuu la cazanele cu smoală, trebuie realizări pentru îndeplinirea planului cincinal. Cu tramvaiul ieee treaba rezolvată, grinzile și constructorul îie de vină.

  2. Nu e rău, dar pe lângă lucrări de asfaltare mai avem și spații verzi, în Muncitoresc ciulini și bălăriile în fata locuințelor din Piața Republicii au trecut de 2 metri înălțime, parcă au fost fertilizate,să nu vă supărați dacă apare Popovici cu coasa,pe modelul Piedone sau chiar Boc.

  3. Nu înțeleg de ce v-ați apucat de străzile din moroasa ,că de la Poliție până la OMV este jale,oare nu trebuia și porțiunea acea?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Știrile zilei