9.7 C
Reșița
joi, 06 noiembrie 25

Nicolae Beg, candidatul AUR la Primăria Oțelu Roșu: „Gura Jgheabului trebuie să devină un loc viu, nu o zonă abandonată”

Nicolae Beg, candidatul Alianței pentru Unirea Românilor (AUR) la Primăria Oțelu Roșu, critică în termeni duri actuala administrație locală și anunță un plan ambițios pentru revitalizarea zonei Gura Jgheabului, una dintre cele mai importante zone verzi ale orașului.

Zona Gura Jgheabului a fost, din păcate, ani de zile bătaia de joc a administrației actuale. Au făcut un lac cu lebede pe care apoi l-au astupat, au inaugurat un teren sintetic care a fost lăsat în paragină și, în general, au tratat cea mai importantă zonă verde a orașului fără viziune și respect”, a declarat Nicolae Beg.

Acesta susține că viziunea sa pentru această zonă este complet diferită, iar dezvoltarea locului nu ar trebui să reprezinte o povară pentru bugetul local. „Noi vedem lucrurile altfel. Gura Jgheabului trebuie să devină un loc viu, de relaxare, recreere și atracție pentru oraș și pentru turiști, nu doar o zonă abandonată. Avem în plan să dezvoltăm aici un proiect de anvergură, cu accesare de fonduri europene, fără a pune presiune pe bugetul local”, a explicat candidatul AUR.

Nicolae Beg a ținut să răspundă și acuzațiilor legate de ștrandul din Marga, subliniind că situația a fost gestionată în condițiile unui buget limitat și ale unui număr mic de locuitori. „Am fost acuzați de ștrandul din Marga că este neîngrijit, dar realitatea este alta: lipsa locuitorilor și bugetul redus nu ne permiteau investiții masive care să dea randament, așa că am ales concesiunea din 2018, iar primăria câștigă bani, nu pierde”, a precizat Beg.

Acesta compară situația de la Marga cu ceea ce s-a întâmplat la Oțelu Roșu, unde consideră că banii publici au fost risipiți pe proiecte fără continuitate. „La Oțelu Roșu însă, administrația actuală a plătit peste 180.000 de euro pe ștrand, iar proiectele zac în sertare, generând doar pierderi”, a spus Nicolae Beg.

Candidatul AUR promite o administrație transparentă, cu investiții sustenabile și atragerea de fonduri europene pentru modernizarea orașului, fără a pune presiune pe bugetul local.

Material publicitar politic comandat de AUR Caraș-Severin, candidat Nicolae Beg

COD MANDATAR: 51250003

1 COMENTARIU

  1. Primăria din Oțelu nu e in stare să întrețină izvorul de la Jgheabu.
    Ce să mai vorbim despre amenajări, ștrand, terenuri sintetice etc.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Știrile zilei