Primărie din Caraș-Severin amendată de Apele Române

Inspectorii Administrația Bazinală de Apă Banat au aplicat, în ultima lună, amenzi contravenționale în valoare totală de 265.000 de lei, în urma controalelor efectuate pentru verificarea respectării legislației din domeniul gospodăririi apelor. Printre instituțiile sancționate se numără și o unitate administrativ-teritorială din județul Caraș-Severin.

Potrivit reprezentanților instituției, una dintre sancțiuni, în valoare de 35.000 de lei, a fost aplicată administrației locale din Oțelu Roșu pentru neîndeplinirea măsurilor dispuse anterior privind salubrizarea malurilor cursurilor de apă.

În total, inspectorii Administrația Bazinală de Apă Banat au aplicat mai multe sancțiuni în regiune. Cea mai mare amendă, de 80.000 de lei, a fost dată administrației locale din Dubova pentru depozitarea de material de umplutură în albia fluviului Dunărea.

Alte sancțiuni, în valoare totală de 115.000 de lei, au fost aplicate unor societăți comerciale din Berini, Sânnicolau Mare și Seceani pentru punerea în funcțiune a unor bălți de pescuit și agrement fără autorizație de gospodărire a apelor.

De asemenea, o amendă de 35.000 de lei a fost aplicată administrației locale din Bârna pentru evacuarea de ape uzate neepurate în cursul de apă Săraz.

Reprezentanții Administrația Bazinală de Apă Banat subliniază că respectarea legislației în domeniul apelor este esențială pentru protejarea resurselor de apă și a mediului și anunță că acțiunile de control vor continua și în perioada următoare.

Protejarea resurselor de apă și a mediului este o responsabilitate comună, iar inspectorii Apelor Banat vor continua acțiunile de control și vor aplica sancțiuni ori de câte ori legislația este încălcată”, au transmis reprezentanții instituției.

foto: ABA Banat

Lorena POENARU

3 COMENTARII

  1. Mergeți pe dealurile din împrejurimile Reșiței să vedeți civilizație. Bifăm capitole de înverzire pe fonduri, o ardem ecologistic cu reducerea emisiilor dar la periferii ne scăldăm în propriile gunoaie. Popor țiganizat și needucat!

  2. Cand ajungeti si la Baile Herculane unde jumatate din localitate deverseaza dejectiile direct in raul Cerna prin conducte sub nivelul apei – toata lumea stie dar toti se fac ca nu stiu …din pacate sunt multi copii ai turistilor care fac baie in Cerna iar mai in aval se capteaza apa pentru uz casnic…

  3. Raul Nera este plin pe margini de gunoaie mî de preturi și zdrențe am fost recent ruta oravita Moldova Orșova este strigător la cer ce multe sint.astea ajung la Dunăre. Păcat sa arate asa ca e o zona superba.trebuie curățate peturile sa nu ajungă mai departe

Comentariile sunt închise.

Știrile zilei