„Revoltător”! Scrisoare deschisă către ministrul Transporturilor, Sorin Grindeanu!

Decizia CFR Călători ca Semmeringul Bănățean să circule doar la final de săptămână, cel puțin pe parcursul iernii, a stârnit nemulțumirea în județul Caraș-Severin. Se cere intervenția ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu pentru păstrarea și pe mai departe a unei curse zilnice regulate de călători pe calea ferată Oravița – Anina și retur.

Citește si:  Semmeringul bănățean, din nou în pericol?

Andrei Szabo, președinte Asociației Euroland Banat a reacționat prompt după apariția informației conform căreia în perioada 13 ianuarie 2025–17 aprilie 2025, trenul R 9695, care circulă pe ruta Oravița-Anina, și trenul R 9694, care circulă pe ruta Anina-Oravița, vor fi anulat în zilele de luni, marți, miercuri și joi. Acesta a transmis o scrisoare deschisă către ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu, în care reamintește importanța turistică a Semmeringului bănățean și atrage atenția asupra pericolului degradării celei mai vechi căi ferate de munte de pe teritoriul actual al României, în cazul în care nu sunt păstrate cursele zilnice.

„Din păcate, la fel ca și în 2019 și 2021, CFR Călători reia, sub o nouă formă, dorința de închidere și, implicit, distrugere a acestui tronson, recunoscut și promovat de CFR Călători (site, pagină Facebook) ca fiind o cale ferată turistică, dar pe care se va circula, de LUNI, în perioada 13.01.2025 – 17.04.2025, doar în week-end, iar în timpul săptămânii NU va circula. CFR Călători propune ca doar după data de 17.04.2025 trenul să circule zilnic. Revoltător!

Vă reamintim, calea ferată Oravița-Anina este cea mai veche cale ferată de munte de pe teritoriul actual al României, dată în funcțiune la 15 decembrie 1863. Supranumită «Semmeringul bănățean», este una dintre cele mai frumoase și impresionante linii de cale ferată de munte din sud-estul Europei. «Drumul de fier» are 14 tunele săpate în stânca muntelui și 10 viaducte peste văi adânci.

Cu o lungime de 33,4 km, bătrâna cale ferată urcă – de la 218 m altitudine (Oravița), la 558 m (Anina), cu o diferență de nivel de 340 m, – o pantă de înclinare de 20‰ și curbe cu raze strânse (114 m). Calea ferată ocolește Munții Aninei prin Valea Jitinului peste care este și cel mai grandios viaduct, Viductul Jitin, înalt de 35 m și lung de 230 m, având 5 deschideri.

Pe lângă frumusețea peisajului, originalitatea traseului și spectaculozitatea lucrărilor tehnice, calea ferată Oravița-Anina este singura legătură pentru multe dintre comunitățile din Valea Carașului. Ea are un rol major atât pentru legătura dintre Oravița și Anina, cât și pentru comunele și satele situate pe acest traseu.

Trebuie să accentuăm faptul că dispariția acestui obiectiv turistic de importanta națională, va duce la pierderi inestimabile, pe termen lung, pentru orașele Anina, Oravița și întreaga zonă, ce încearcă să își revină economic prin turism.

Subliniem faptul că linia de cale ferată Oravița-Anina este parte a sitului «Calea ferată Baziaş-Oraviţa-Anina», este clasată ca monument de patrimoniu, clasa A (Lista monumentelor istorice LMI cod CS-II-a-A-10949.02) și reprezintă una dintre principalele atracții din județul Caraș-Severin și din întregul Banat Montan. Deși, de-a lungul anilor, CFR-ul și diverșii săi angajați (inclusiv de la Regionala Timișoara) se concentrează în motivațiile lor pe «eficiență, cheltuieli de exploatare, pierderi, obținere cote de profit etc.», în fapt, pericolul real este cel al alterării și pierderii integrității obiectivului ce are statut juridic de monument istoric. Degradarea sau dispariția sa ar presupune costuri mult mai mari pentru refacere și, nu în ultimul rând, ar conduce la tragerea la răspundere, conform prevederilor legale, a celor responsabili.

Considerăm că păstrarea integrității sitului ca monument istoric și a siguranței de călătorie pe calea ferată se pot îndeplini, în primul rând, prin menținerea traficului feroviar zilnic pe ruta Oravița – Anina și, bineînțeles, printr-un program de întreținere și punere în valoare a Semmeringului bănățean.

Din aceste motive vă solicităm dumneavoastră, Ministerului Transporturilor și Infrastructurii și SN CFR SA (CFR Călători, CFR Infrastructură etc.) păstrarea și pe mai departe a unei curse zilnice regulate de călători pe calea ferată Oravița – Anina și retur, menținerea acesteia conform celor prevăzute în noul Mers al trenurilor (cu valabilitate începând cu data de 15.12.2024) pentru ca locuitorii zonei să dispună de un mijloc de transport, iar turiștii să se poată bucura de frumusețea peisajelor din Munții Banatului! Bineînțeles, susținem și componenta turistică vizată de CFR Călători, această cursă zilnică putând fi oricând suplimentată cu alte curse de garnituri turistice în funcție de nevoi”, transmite Andrei Szabo.

 

Karina TINCUL

2 COMENTARII

  1. Pe mine ma convingeti daca imi spuneti ce cheltuieli sunt pentru cursele zilnice, inclusiv intretinere gari, mentenanta trenuri si linii, personal angajat, etc si care sunt incasarile, spre exemplu pe 6 luni. De asemenea sumele incasate ca bilete si abonamente pe aceeasi perioada si de unde sunt fondurile care sa acopere diferentele.

  2. ”Acesta a transmis o scrisoare deschisă către ministrului Transporturilor, Sorin Grindeanu, în care reamintește …”

    Ce să-i reamintească?
    Că fanarioții – mitici au stricat cândva și calea ferată Oravița – Baziaș prin divizarea Banatului?

Comentariile sunt închise.

Știrile zilei