RMN nou la Spitalul Județean de Urgență din Reșița

Un nou pas spre modernizare la Spitalul Județean de Urgență: unitatea medicală a fost dotată cu un aparat de Rezonanță Magnetică Nucleară (RMN) de ultimă generație.

Silviu Hurduzeu, președintele Consiliului Județean Caraș-Severin, a anunțat că noul echipament va deveni funcțional imediat ce personalul medical va finaliza perioada de instruire. Această investiție vine ca o gură de oxigen pentru locuitorii județului, care, până acum, erau nevoiți să apeleze la clinici private sau să facă naveta către Timișoara pentru investigații imagistice complexe.

„După toate câte s-au întâmplat la SJU, cred că este o veste foarte bună pentru pacienții din Banatul Montan, care nu mai sunt astfel obligați să meargă la privat sau la Timișoara. La fel cum o direcție bună o imprimă și noul director interimar al spitalului, domnul doctor Cristian Toader”, a precizat președintele CJ Caraș-Severin.

RMN-ul este doar vârful aisbergului într-un plan de investiții mult mai amplu. Consiliul Județean are în derulare o serie de proiecte vitale pentru infrastructura medicală din Reșița, vizând în special zonele critice precum oncologia și traumatologia:

  • Amenajarea unui compartiment cu paturi de îngrijiri paliative în regim de spitalizare continuă – 10.468.995,04 lei
  • Dotarea cu echipamente medicale a Secției de Oncologie – 17.892.028,91 lei
  • Dotarea cu echipamente a laboratorului de anatomie patologică pentru diagnosticul cancerului – 4.456.847,50 lei
  • Înființarea și dotarea cu echipamente medicale a USTACC din cadrul SJU Reșița – 5.285.939,81 lei (proiect în evaluare tehnică și financiară)
  • Extinderea și dotarea centrului politraumă – 29.932.621,08 lei (proiect în evaluare tehnică și financiară)

Pe lângă aceste proiecte, președintele CJ Caraș-Severi a punctat și achizițiile recente realizate direct din bugetul județului. Un exemplu este aparatul de endoscopie digestivă de ultimă generație, în valoare de aproximativ 150.000 de euro, intrat în dotarea SJUR în cursul verii.

Prin aceste demersuri, administrația județeană speră să redea încrederea pacienților în Spitalul Județean de Urgență Reșița și să asigure servicii medicale de calitate pentru locuitorii județului.

Citește si:  Se poate și la Reșița! Operații în premieră la SJUR!

Karina TINCUL

Știrile zilei