Comunitatea din Ciudanovița primește vești bune: școala din localitate a intrat oficial în proces de reabilitare, un pas important pentru asigurarea unor condiții moderne de învățământ.
Primarul comunei, Dorian Constantin Nebunu, a anunțat începerea lucrărilor și a subliniat importanța acestui proiect pentru elevi, părinți și cadrele didactice.
„Dragi părinți, elevi și locuitori ai comunei, vă informăm cu bucurie că Școala din Ciudanovița a intrat în proces de reabilitare! Lucrările vor aduce condiții moderne pentru copii și cadrele didactice: geamuri noi gri antracit, eficiență energetică sporită și un aspect mult mai plăcut al clădirii.
Mulțumim tuturor celor care sprijină acest proiect și avem încredere că la final vom avea o școală demnă de viitorul copiilor noștri. Educație în condiții mai bune pentru generațiile de mâine!”, a declarat edilul.
Proiectul vizează îmbunătățirea eficienței energetice a clădirii, dar și modernizarea aspectului exterior, ceea ce va transforma școala într-un spațiu primitor și adaptat cerințelor actuale.
Reabilitarea instituției de învățământ este privită de comunitate ca o investiție nu doar în infrastructură, ci și în viitorul elevilor din Ciudanovița.
Lorena POENARU


















