Reșițenii care vor să se vaccineze împotriva Covid 19 o pot face la ei în oraș începând de săptămâna viitoare, odată cu deschiderea unui centru de vaccinare.
Conform unei informări venită din partea Primăriei Reșița, Institutul Național de Sănătate Publică a avizat deschiderea Centrului de Vaccinare ce se află în incinta sălii de sport a Liceului de Arte Sabin Păuța.
Astăzi a fost primit și avizul DSP-ului, iar reșițenii pot să se înscrie pentru vaccinare începând de mâine (23.01.2021), când centrul va fi activ pe platforma https://vaccinare-covid.gov.ro/.
Procesul de vaccinare va începe de luni, în funcție de numărul programărilor.
Administația locală mai informează că, în perioada următoare, în funcție de cantitatea de vaccin repartizată va fi deschis și Centrul de Vaccinare din incinta sălii de sport de la Școla Generală Mihai Peia (Luncă), acesta având deja toate dotările necesare procesului de vaccinare.
Lorena POENARU
Centrul de vaccinare de la Liceul de arte Sabin Păuța a dispărut de pe platforma de vaccinare în câteva ore. Ce se întâmplă?
Vezi sa nu, vrajeli! Acum primarul da vina pe spitalul județean! Numai minciuni, acum s-a găsit sa faca opoziție la centru, ca să rămânem fără vaccin. El cu gura lui a spus ( noi nu am uitat) ca nu deschide nici un centru până nu primește bani. El si Boc , voia bani pentru deschiderea centrelor, dar nu era momentul! Acum suntem de mirul țării și mai rău că vor muri și mai mulți oameni din cauza asta.
Ce mare realizare! Se deschide un centru din opt si cu 10 zile întârziere și fără vaccin și pentru oamenii de rând va funcționa din martie! Rușine!