Ministrul Transporturilor, bănățeanul Sorin Grindeanu a fost ales președinte interimar al PSD, în cadrul Consiliului Politic Naţional al formaţiunii, cu 67 de voturi, în timp ce Daniel Băluță a obținut doar 14 voturi iar 6 voturi au fost nule, fiind vorba de o alegere prin vot secret între prim-vicepreședinții actuali ai PSD, cei care pot asigura managementul social-democrației după decizia lui Marcel Ciolacu de a demisiona din funcția de președinte.
Sorin Grindeanu va asigura conducerea interimară a PSD până la un Congres al partidului, care va fi convocat la o dată ulterioară.
Vestea a creeat entuziasm în organizația „de la Caraș“, președintele Silviu Hurduzeu fiind unul din cei mai apropiați oameni ai noului președinte PSD din România, care a descris cu entuziasm încrederea pe care și-o pune în noul președinte interimar:
„Colegul, prietenul şi partenerul meu politic, Sorin Grindeanu, este noul preşedinte al PSD.
Este o veste bună şi pentru partid, dar şi pentru Banat în general date fiind toate proiectele de infrastructură pe care acesta le-a promovat şi implementat în acest colţ de ţară.
Hurduzeu: „PSD nu se află într-un moment fericit!“
Partidul nu se află într-un moment fericit: am pierdut de două ori în ultimele şase luni alegerile prezidenţiale, rezultatul de la parlamentare a fost mai mic decât cel scontat şi, în general, am fost ţinta predilectă a atacurilor din toate direcţiile. Chiar şi aşa, suntem cea mai puternică formaţiune politică din România.
Hurduzeu: „Marcel Ciolacu are meritul de a fi redresat PSD după <epoca> Dragnea“
Avem datoria să iniţiem o comunicare cu românii, să fim noi motorul acelui proces de reconciliere cu românii. Sorin ştie aceste lucruri şi se va comporta în consecinţă. Am încredere în capacitatea sa managerială, dar şi în înţelepciunea de a lua deciziile care se impun.
Cred că Marcel Ciolacu a procedat bine renunţând la funcţie. Ştiu că există tentaţia de a-i pune în cârcă predecesorului tot răul din lume, dar el are meritul de a fi redresat partidul după <epoca Dragnea>. Cu el preşedinte PSD, am câştigat parlamentarele de anul trecut, alegerile locale (număr record de preşedinţi de CJ şi primari) şi cele europarlamentare.
În ultimii trei ani, s-au mărit pensii şi salarii în ţară, s-au construit drumuri şi refăcut căi ferate, s-a investit în infrastructura energetică. În Caraş – Severin, a avut deschiderea de a spune „da” procesului de reindustrializare“, a comentat pe marginea celor mai recente evenimente petrecute în sânul partidului Silviu Hurduzeu, președinte al organizației județene PSD Caraș-Severin.
Sergiu TABAN


















„Marcel Ciolacu are meritul de a fi redresat PSD după „epoca“ Dragnea“
Ghilimele în interiorul ghilimelelor … bravo !
Limba română suspină puternic.
Hurduzeu, ai ocazia să lași gargara și vorbăria și să incepi curățenia. Șobolanii se hrănesc din mizeria lăsată aiurea.
Mda… după ce, împreună cu pnl, au făcut ce au făcut, acum vin cu chestii puerile ca să scape de răspunderea pentru măsurile nepopulare, dar inevitabile, care se impun! Și, uite-așa, peste 4 ani o să ajungă, din păcate, o „cantitate neglijabilă” în parlament (să sperăm că nu în favoarea aur, pot, sos sau alte aiureli de genu’)! Se pare că, mai nou, românii nu uită și nu iartă!
”Cred că Marcel Ciolacu a procedat bine renunţând la funcţie.”
–
Dacă și-ar fi anulat și toate OUG-urile imbecile pe care le-a debitat era și mai bine.
Așa că … ”a murit câinele dar i-a rămas lanțul” (și bilanțul).
Hurduzeu,da-ti demisia!
Alta lighioaie că și Ciolacu, Simonis, Marian Neacșu sau Stănescu. Asta a uitat că și el a colindat prin Monaco cu NORDIS??? Sau ați uitat toți???? Despre asta de ce voi presa din Caraș nu vorbiți sau sa ii luați vreun interviu?? Poate așa gasestesi el biletele. Dați doar comentariile care va plac.
Fără plac /neplac!
La articolul cu vela-manivela nu se mai primesc niciun fel de comentarii, prin imunitate (de subinginel) la HPV 🙂