Vremea se menține caniculară în Caraș-Severin și în următoarele zile, meteorologii anunțând temperaturi maxime cuprinse între 37 și 42 de grade Celsius și nopți tropicale.
Luni și marți, în cea mai mare parte a țării, valul de căldură va continua să se intensifice. „Se vor înregistra temperaturi maxime între 37 și 42 de grade, iar pe litoral vor fi de 33…36 de grade. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Minimele termice nu vor coborî sub 22 de grade, astfel că vor caracteriza nopți tropicale”, se arată în atenționarea cod roșu emisă de Administrația Națională de Meteorologie.
Caraș-Severin va fi sub cod roșu de caniculă și miercuri, 17 iulie. Conform meteorologilor, în Banat, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, cea mai mare parte a Moldovei și în sudul Transilvaniei și al Crișanei, valul de căldură va continua să fie intens. Se vor înregistra temperaturi maxime între 37 și 42 de grade, iar pe litoral vor fi de 33…36 de grade. Disconfortul termic va fi deosebit de accentuat, iar indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80 de unități. Minimele termice nu vor coborî sub 22…24 de grade.
În contextual avertizărilor ANM, reprezentanții Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență Semenic al județului Caraș-Severin reamintesc o serie de recomandări pentru populație:
- Evitați aglomerația, efortul fizic intens și expunerea prelungită la soare!
- Purtați haine lejere, subțiri, din bumbac, deschise la culoare, pălării și ochelari de soare!
- Beți suficiente lichide pentru a vă hidrata corespunzător, nu prea reci, evitând băuturile alcoolice și pe cele care conțin cofeină sau zahăr în cantitate mare!
- Consumați fructe și legume proaspete!
- Având în vedere faptul că în perioadele secetoase creşte riscul de incendiu, iar focurile deschise cu intenția de a curăța terenurile se extind cu repeziciune și sunt, de cele mai multe ori, greu de controlat, reamintim cetățenilor că arderea miriștilor, a vegetației uscate și a resturilor vegetale este INTERZISĂ!
- Pe parcursul acestui sfârșit de săptămână, pompierii cărășeni au intervenit pentru stingerea a 7 incendii de vegetație, în urma cărora au fost afectate peste 18 ha de teren.
- Pentru a preveni incendiile, nu aprindeți focul în zone cu vegetație uscată sau împădurite și nu aruncați la întâmplare resturile de chibrituri și țigări aprinse!
- Anunțați în cel mai scurt timp orice început de incendiu pe care îl observați, la numărul unic pentru apeluri de urgență – 112!
- Informații despre modul de comportare în cazul producerii unor situații de urgență pot fi obținute prin accesarea platformei naționale de pregătire în situații de urgență https://fiipregatit.ro și aplicația de mobil DSU care poate fi descărcată gratuit din App Store și Google Play.
Karina TINCUL