Primarul Reșiței, Ioan Popa, critică dur intenția social-democraților de a organiza un referendum intern privind menținerea lui Ilie Bolojan în funcția de premier și continuarea guvernării alături de USR. Edilul liberal consideră demersul anunțat de Sorin Grindeanu, președintele PSD, drept „iresponsabil”, avertizând că astfel de jocuri politice afectează direct credibilitatea României pe piețele financiare internaționale.
Reacția lui Ioan Popa vine după ce liderul social-democraților a anunțat că va propune un vot intern pentru a decide dacă PSD mai acceptă formula actuală de guvernare. Popa susține că această mișcare este o încercare disperată a PSD de a recupera electoratul pierdut în favoarea AUR.
„PSD-ul face referendum ca să voteze membrii PSD dacă îl mai vor pe Ilie Bolojan prim-ministru. E absolut absurd. Partidul Național Liberal a votat că prim-ministru este Ilie Bolojan și nu poate decide altcineva decât partidul care susține omul. Noi nu ne-am dat cu părerea dacă ne place Ciolacu sau Dăncilă; a fost omul lor, am avut o coaliție și ne-am respectat”, a declarat Ioan Popa.
Dincolo de disputa politică, primarul Reșiței atrage atenția asupra consecințelor economice grave. Popa subliniază că instabilitatea politică se traduce direct în costuri mai mari pentru toți românii, prin ratele dobânzilor la creditele externe.
„Au ajuns într-o zonă caraghioasă și ar fi de râs dacă nu ar fi de plâns. Și de ce vă spun că e de plâns? Pentru că toată lumea e cu ochii pe noi. Uniunea Europeană, Fondul Monetar Internațional, Banca Mondială, BEI, BERD, toate băncile, toți finanțatorii sunt cu ochii pe noi.
Am ajuns acu un an, doi, să ne credităm la niște dobânzi absolut obscene, peste 7-8% la euro. Și iată, primul semnal care s-a dat săptămâna asta, luni, marți, Ministerul de Finanțe s-a împrumutat la dobânzi, jumătate din cele mai mari dobânzi pe care le-am plătit până acum.
Dar în momentul în care cei care finanțează văd aceste situații în care azi e primul ministru, mâine nu e că îl dăm jos. Lucrurile astea nu pot să facă decât rău României și nouă tuturor, pentru că, până la urmă, această sarcină de dobânzi pe care noi o plătim, românii, se regăsește cumva în costul fiecăruia”, a afirmat Ioan Popa.
Întrebat despre amenințările repetate ale partenerilor de coaliție privind ieșirea de la guvernare, Ioan Popa a afișat o atitudine tranșantă: „Să se retragă. Din punctul meu de vedere, să facă ce vor ei”, a conchis președintele PNL Reșița.
Karina TINCUL

















Mai bine vezi cum faci cu parcările alea măi libidinosule că tu în loc să lucrezi în interesul cetățeanului faci tot posibilul să golești Reșița. După ce ai pus umărul din greu la închiderea unui număr mare de firme, acum continui cu decimarea parcărilor și anihilarea condițiilor de trai in cea mai dens populată zonă a orașului.
Scârnăvie de om
Trebuie să-i fim recunoscători acestui bișnițar că ne tolerează în orașul pe care l-a acaparat. Pe domnia sa îl cam incurcă faptul că orașul e locuit, că altfel îl înverzea de tot. Așa că, să ne băgăm mințile în cap oameni buni, că odată se supără căpcăunul și ne ușuie pe toți să nu-i mai stăm în drum.
„PSD-ul face referendum ca să voteze membrii PSD dacă îl mai vor pe Ilie Bolojan prim-ministru…”
–
Normal și didactic.
”Capul lui Moțoc, vrem!” (C. Negruzzi).
Însă acel personaj de nuvelă era un boier trădător (de țară) și nu un tipic țăran avar provenit de la Birtin.
Că am mai avut și unul de pe la Scornicești (Tătărăi), ca președinte odios și sinistru, însă deja ”rezolvat”.
Există ereditate psihologică (Théodule Ribot), adică ce naște din pisică …
E normal sa te apuce tremuratul daca:
1. Pică Bolojan
2. Te cheamă Popică
S-a terminat propta de sus pentru Popica cel degrabă cheltuitor pe proiecte netransparente, majoritatea fara utilitate pentru cetateanul de rand.
In momentul acela toate jocurile sunt deschise, inclusiv duba care face nino-nino inainte să te întrebe băieții de sănătate.
Propta de sus a lui nu e bolojan, el are aceeași proptă cu hurduzeu. 😉
Bulgarii au schimbat aproape un prim-ministru pe lună și au trecut la euro ,nimeni nu e de neînlocuit, poate ar trebui să încercăm exemplu bulgarilor.
PNL+PSD=grup infracțional organizat ce devalizează împreună statul român.
Anticipez că Reșița va avea al treilea primar la rând ce va merge la „studii” la penitenciarul de pe strada Popa Șapcă din Timișoara.