Canicula se instalează în România. Administrația Națională de Meteorologie a emis astăzi mai multe atenționări cod galben și portocaliu de caniculă. Județul Caraș-Severin este astăzi și mâine sub cod galben, meteorologii anunțând temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată, cu maxime termice cuprinse în general între 30 și 34 sau chiar 35 de grade și disconfort termic accentuat.
Conform ANM, în intervalul 25 iunie – 29 iunie un val de căldură se va extinde și se va intensifica în toate regiunile țării. Va fi caniculă vineri (26 iunie) în vest și nord-vest, sâmbătă (27 iunie) și în centru și sud, iar duminică (28 iunie) în toată țara. Disconfortul termic se va accentua treptat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge și depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie, iar apoi și în cele de deal. Temperaturile maxime se vor situa în general între 30 și 39 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest în a doua parte a intervalului. Nopțile de sâmbătă spre duminică și duminică spre luni vor avea temperaturi minime ce vor caracteriza local nopți tropicale, iar la nivel național acestea se vor situa între 14 și 25 de grade. Valul de căldură se va menține până în primele zile ale lunii iulie.


În acest context, Inspectoratul Teritorial de Muncă din Caraș Severin readuce în atenția angajatorilor obligațiile legale pe care le au cu privire la asigurarea măsurilor de protecție în ceea ce-i privește pe lucrători.
„În cazul în care temperatura exterioară a aerului depășește 37 de grade Celsius sau corelat cu condiții de umiditate mare este atins acest nivel, angajatorii au obligația de a lua măsuri corespunzătoare care să conducă la ameliorarea condițiilor de muncă și care să asigure menținerea stării de sănătate a lucrătorilor”, transmite inspectorul șef Iancu Panduru.
Pentru asigurarea condițiilor de microclimat la locul de muncă se impun următoarele măsuri :
- reducerea intensității și ritmului activităților fizice;
- alternarea efortului dinamic cu cel static;
- asigurarea ventilației la locul de muncă, iar acolo unde procesul de lucru permite, alternarea perioadelor de lucru cu perioadele de repaus în locuri umbrite, cu curenți de aer;
- asigurarea apei minerale, câte 2-4 litri/persoană/schimb;
- asigurarea de dușuri precum și asigurarea echipamentului individual de protecție.
Pentru a preveni producerea unor evenimente nedorite ce se pot solda cu victime, inspectorii de muncă din domeniul securității și sănătății în muncă vor verifica inclusiv măsurile aplicate de angajatori pentru protecția lucrătorilor în perioadele cu temperaturi caniculare, controalele fiind concentrate îndeosebi în sectoarele economice în care se lucrează în spații deschise și se desfășoară activități care necesită efort fizic deosebit, transmit reprezentanții ITM Caraș-Severin.
Nerespectarea dispozițiilor legale în materie constituie contravenție, amenzile aplicabile fiind cuprinse între 1500 – 2500 lei.
Karina TINCUL

















