fbpx
8.7 C
Reșița
joi, 23 martie 23

Cod galben de ploi și vijelii

UPDATE: Și hidrologii au emis o atenționare de cod galben ce vizează mai multe râuri din țară, între care și cele din zona Banat: Bega, Timiş, Bârzava, Caraş. Această avertizare vizează în principal scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundații locale, care se pot produce cu probabilitate şi intensitate mai mare pe unele râuri.

Atenționarea hidrologică este valabilă până vineri, la ora 12:00.

…………………………….

spot_img

Administrația Națională de Meteorologie a emis o atenționare meteorologică de vreme rea. Aproape întreaga țară intră sub cod galben de instabilitate atmosferică temporar accentuată, începând de astăzi, de la ora 12:00. Codul este valabil până joi seara, la ora 23:00.

În intervalul menționat vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată în cea mai mare parte a țării. Vor fi averse ce vor avea și caracter torențial, descărcări electrice și pe alocuri intensificări ale vântului, vijelii și grindină.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare cantitățile de apă vor depăși 20…30 l/mp și izolat 40…60 l/mp”, transmit meteorologii.

Karina TINCUL

Ai imagini sau informatii care ar putea deveni o stire?
Trimite-ne un mesaj la numarul 0722441304 sau pe WhatsApp la 0751193203.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Știrile zilei