Grecia se confruntă și în acest an cu incendii devastatoare, parte cauzate de căldura excesivă, parte de mâini criminale. Și într-un caz și în celălalt vântul puternic a întreținut și a extins focarele de incendii și a dat de furcă pompierilor eleni și nu numai.
În ajutorul lor, al populației și al turiștilor au sărit pompieri din toată Europa. Avioane și elicoptere specializate în stingerea incendiilor de pădure, echipaje de militari, autospeciale. România a trimis ieri în Grecia un alt modul specializat de stins incendii de pădure, răspunzând astfel solicitării de sprijin adresată de autoritățile elene.
„56 de pompieri, cu mijloace de intervenție, au plecat, pe cale terestră, spre Alexandroupolis – Feres. Durata misiunii este de până la 10 zile. Hotărârea a fost aprobată de CNSU având în vedere solicitarea autorităților din Republica Elenă, transmisă în data de 20.08.2023 prin Mecanismul European de Protecție Civilă, pentru acordarea de asistență internațională în contextul incendiilor de pădure din această țară, precum și cu informarea prealabilă a președintelui României, Klaus Iohannis.
Intenția de sprijin din partea României a fost transmisă, în data de 20.08.2023, către Centrul de Coordonare a Răspunsului la Urgență al Comisiei Europene (ERCC), de către Departamentul pentru Situații de Urgență, prin Inspectoratul General pentru Situații de Urgență, în calitatea sa de punct național de contact“, se precizează în comunicatul IGSU.
Dan AGACHE