Noile alocări de bani către UAT-uri reprezintă o mană cerească pentru foarte multe dintre primăriile din județ. Lipsa unei rectificări bugetare în vara acestui an, a lăsat administrațiile locale descoperite la mai multe capitole bugetare.
Între primăriile care așteaptă aceste sume se numără și cea din Coronini, care a primit suma de 800 de mii de lei. Care va fi destinația acestor sume aflăm de la edilul comunei din Clisura Dunării:
„În principal, acești bani vor merge pe plata unor creanțe. Trebuie să achităm ratele pentru împrumuturile pe care le-am făcut pentru reabilitarea cetății Coronini, un obiectiv deopotrivă istoric și turistic. Am avut partea noastră de contribuție la reabilitarea acestui obiectiv, la care mai adăugăm și drumul de acces, parcarea, astfel încât am fost nevoiți să apelăm la împrumuturi“, a afirmat edilul Ilie Boboescu.
O altă parte din acești bani vor merge pentru achitarea facturilor restante la apă, energie electrică și alte contribuții ale Primăriei. „Astăzi este programată o ședință de Consiliu Local care va stabilii ordinea priorităților și sumele ce vor fi plătite pe fiecare capitol“, a mai adăugat primarul comunei Coronini.
Acesta a mai afirmat că se fac eforturi pentru finalizarea tuturor lucrărilor de la cetatea Coronini și recepția lor până la sfârșitul acestui an.
Dan AGACHE
„Noile alocări de bani către UAT-uri reprezintă o mană cerească pentru foarte multe dintre primăriile din județ”
Noile alocări sunt de fapt ÎMPRUMUTURI făcute de către pesede de la Banca Internaţională pentru Reconstrucţie şi Dezvoltare pe o perioadă de 15 ani.
Românii vor plăti cu vârf și îndesat pomenile astea electorale ale pesede-ului.
Dar asta nu scrie nicăieri prin presa din județ.