Considerată ca Zi a Europei, ziua de 9 mai are mai multe semnificații despre care vorbește deputatul social democrat de Caraș-Severin Marius Damian:
„Astăzi, sărbătorim 74 de ani de la momentul in care națiunile Europei în anul 1950 au ajuns la concluzia că prin punerea în comun a producției de cărbune și oțel, un eventual război între Franța și Germania, rivali istorici, „ar fi nu numai de neconceput, ci și imposibil din punct de vedere material”.
Reunirea intereselor economice a contribuit la creșterea standardelor de viața si la crearea unei Europe mai unite, oferind posibilitatea de a adera la CECO și altor țări. De atunci și până in acest moment, Europa nu a încetat sa înflorească, chiar dacă a fost supusă și grelelor încercări, Europa a oferit in continuare posibilitatea de dezvoltare tuturor statelor membre.
Așa cum a rostit, Robert Schuman în declarația de la 9 mai 1950, “Europa nu va fi construită dintr-odată sau ca urmare a unui plan unic, ci prin realizări concrete care sa creeze in primul rând o solidaritate de facto”, trebuie să ne amintim că fără eforturi nimic nu este cu putința și nimic nu poate fi realizat peste noapte, dar atâta timp cât exista o direcție concretă, scopul devine și el concret.
Tot la data de 9 mai 1877, ministrul de externe al României, Mihail Kogălniceanu declara in Camera Deputaților independența – „Suntem independenți, suntem națiune de sine stătătoare“.
Aceasta zi, marchează și Ziua Victoriei împotriva Germaniei Naziste din anul 1945.
Toate cele 3 Semnificații ale acestei zile, sugerează obiectivul principal pe care ni l-am dorit și îl dorim in continuare, Pacea.
La mulți ani, Europa! La mulți ani, România!“ a mai transmis deputatul PSD de Caraș-Severin Romulus Marius Damian.
Dan AGACHE




















Toate cele 3 Semnificații ale acestei zile, sugerează obiectivul principal pe care ni l-am dorit și îl dorim in continuare, Pacea.
–
Iar 4-a semnificație (pe care deputatul a ignorat-o cu desăvârșire) este aceea că, la 9 Mai 1994, Senatul Statelor Unite ale Americii a dat undă verde aderării României la Alianța Nord–Atlantică.
„Toate cele 3 Semnificații ale acestei zile, sugerează obiectivul principal pe care ni l-am dorit și îl dorim in continuare, Pacea.”
Pace obții atunci când trimiți armament uneia din părțile beligerante?
Vai ce picioare scurte are minciuna!