-0.4 C
Reșița
duminică, 09 februarie 25

Deputatul Silvia Mihalcea a ales Reșița pentru a participa la celebrarea Zilei Culturii Naționale!

Secretarul Camerei Deputaților, parlamentarul Silvia Mihalcea s-a aflat astăzi la Reșița, locul unde a ținut să participe la celebrarea Zilei Culturii Naționale.

Tânăra deputat social democrat Silvia Mihalcea nu are doar preocupări politice, ci este și o mare iubitoare de poezie eminesciană, după cum a mărturisit, afirmând despre Mihai Eminescu că este poetul nostru național care ne-a lăsat o uriașă moștenire culturală.

Astăzi celebrăm Ziua Culturii Naționale și îl omagiem pe Mihai Eminescu, poetul nostru nepereche.

La împlinirea a 175 de ani de la nașterea sa, să ne amintim, cu recunoștință, de moștenirea culturală pe care ne-a lăsat-o și să continuăm să promovăm valorile și bogățiile culturii noastre!”, a menționat deputatul PSD, Silvia Mihalcea.
Lorena POENARU

3 COMENTARII

  1. „Tânăra deputat social democrat Silvia Mihalcea nu are doar preocupări politice, ci este și o mare iubitoare de poezie eminesciană, după cum a mărturisit”

    A pus-o cineva să și recite niște versuri ?

    de ce n-au întrebat-o reporterii ce a făcut până acum pentru Caraș ?

  2. Io cred că o dat o fugă până acas sa-si mai ia niste sarme și o damijana de răchie că îi viața grea la bucale. Că așa îs iubitorii ășcia de poezie, între două șluguri de răchie lunică mai bine sarmaua, și cu ochiul mai tragi și la ce-o zis poetul. Duamiajută doamna Silvia și vorba poietului- vreme trece vreme vine. Așcia îs versuri din glosă care ii foarte potrivită pe frigul și praful ăsta.

  3. ”…îl omagiem pe Mihai Eminescu … La împlinirea a 175 de ani de la nașterea sa, să ne amintim …”, a menționat deputatul PSD, Silvia Mihalcea.

    Da, însă să ne amintim și faptul că la naștere era Eminovici (nu un -escu) și prin ”recunoștință”, contemporanii mioritici (pentru asta?) l-au internat ulterior, cu forța, la balamuc.
    Așa este?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Știrile zilei