Derby amical. Scor alb între roș-negri și albi-violeți

Sâmbătă, 5 februarie, pe terenul sintetic din cadrul complexului „Mircea Chivu” reşiţenii au disputat cel de-al doilea amical din perioada de pregătire cu echipa Politehnica Timișoara.

Cele două echipe au abordat meciul din puncte de vedere diferite: rossonerii înainte de un cantonament în Turcia, iar timișorenii cu gândul la prima etapă din acest an a Ligii 2, programată la finalul lunii februarie, când vor întâlni pe teren propriu echipa Petrolul Ploiești.

Jucătorii celor două echipe nu s-au menajat, practicând un fotbal plăcut, oferind posibilitatea celor doi antrenori, Nicolae CROITORU și Dan ALEXA, să ruleze loturile avute la dispoziție.

Echipa noastră a început jocul în următoarea formulă: Sebastian MICU – Antoniu MANOLACHE, Alin DUDEA, Ştefan BĂRBOIANU – Ionuţ CIOINAC, Amir JORZA, Laurenţiu BREŞNENI, Ion VASLUIAN – Valentin MUNTEANU, Marian DRĂGHICEANU, Mediop NDIAYE.

Au intrat pe parcursul meciului: Cristian ZIMMERMANN – Nicuşor FOTA, Alexandru SIMA, Sergiu RIMOVECZ, Cornel ARDEI – Iulian CIUBOTARU, Călin CRISTEA – Alexandru NEGRU, Aboubacar GAKOU şi Andrei MURA.

Nu au fost introduşi în lot Sebastian VELCOTĂ, uşor accidentat, precum și atacantul brazilian Pedro HENRIQUE, care nu a rezolvat problema cu viza, urmând să fie prezent în cantonamentul din Turcia.

Am fost curios să văd cum arătăm împotriva unei echipe de nivel superior nouă. Pot spune că am avut momente foarte bune de joc, am pus probleme adversarului și au fost momente când am controlat partida. Sunt foarte mulțumit de echipă, mă bucur că nu s-a accidentat niciun jucător și cred că ne-am ridicat la nivelul meciului. Am întâlnit un adversar bun, cu jucători cu experiență. Poli este o echipă care îți poate pune mari probleme. Am folosit tot lotul la acest meci. Urmează amicalul cu Progresul Ezeriș pe data de 9 februarie, iar pe 10 vom pleca spre Antalya. În cantonamentul din Turcia avem programate trei jocuri amicale, două împotriva unor echipe de ligă secundă și acum căutăm un adversar de primă ligă. Echipele pe care le vom întâlni nu sunt din România. Vom avea condiții bune de antrenament. a declarat la finalul meciului Dan ALEXA, antrenorul rossonerilor.

 

Miruna MIHANCEA

Știrile zilei