„Distrugeți viitorul unor generații întregi“, a afirmat în Parlament, deputatul Marius Damian

În cadrul unei declarații politice ce a fost citită astăzi în Camera Deputaților, Romulus-Marius Damian, deputat PSD de Caraș-Severin critică actuala guvernare pentru lipsa unui plan concret privind educația elevilor, nevoiți la doar 2 săptămâni de la deschiderea anului școlar să treacă din nou în online.

„După un an de școală online, care s-a dovedit a fi un dezastru pentru elevi, la doar 2 săptămâni după deschiderea școlilor entuziasmul elevilor de a participa fizic la  școală a fost dărâmat!

Elevii din 13 localități au trecut deja în online din cauza problemelor întâmpinate, fie rata de infectare de peste 6 la mia de locuitori, fie problemele de infrastructură care nu permit buna desfășurare a orelor în condiții de siguranță, iar numărul continuă să crească, următorii fiind probabil elevii din București și nu numai!

Vorbim de 17 mii de elevi care nu pot participa la școală din cauza ratei de infectare, la care mai adăugăm alte câteva mii care nu pot merge la școală din cauza problemelor de infrastructură, iar cu fiecare săptămână ne confruntăm cu un număr tot mai mare de elevi aflați în aceste situații!

Este de-a dreptul bătaie de joc la adresa elevilor care suportă eșecul unui guvern incompetent, un guvern care timp de un an nu a fost capabil să ia măsurile necesare pentru a nu ajunge din nou în aceeași situație dezastruoasă din anul școlar precedent!

Dar având în vedere că acest Guvern nu a alocat fonduri nici măcar pentru construcția de toalete în interior, pentru cei aproape 30 000 de elevi din peste 200 unități de învățământ din țară care încă au toaletele în curtea școlii, ce pretenții mai putem avea pentru crearea de cabinete medicale în școli și teste gratuite pentru elevi.

S-au deschis școlile fără niciun plan concret! În UE, doar România şi Bulgaria mai închid şcolile în funcţie de incidenţa COVID la mia de locuitori. În rest, închiderea școlilor este efectiv ultima măsură și guvernanţii fac totul pentru a ţine şcolile deschise!

Domnule Cîțu, țin să vă reamintesc ca suntem în al 4-lea val pandemic și acum nu mai puteți folosi scuza că ne confruntăm cu o situație nemaiîntâlnită.

Este de-a dreptul bătaie de joc să organizați Congresul PNL cu 5000 de participanți, în timp ce peste tot în țară secțiile ATI sunt deja pline!

Distrugeți viitorul unor generații întregi și aceasta doar pentru a vă face fiecare locul cât mai confortabil în fotoliile șefiei, în timp ce copiii noștri rămân fără viitor“! a  afirmat în cadrul unei declarații politice parlamentarul PSD de Caraș-Severin, Romulus-Marius Damian.

Dan AGACHE

1 COMENTARIU

  1. „un guvern care timp de un an nu a fost capabil să ia măsurile necesare pentru a nu ajunge din nou în aceeași situație dezastruoasă din anul școlar precedent!”

    Dacă şcoala românească a dat diplome de ‘telectual şi la exemplare suburbane nevertebrate, ca să prostească poporul … aşa îi trebuie!
    Cizmari, florărese şi alte nevertebrate.

Comentariile sunt închise.

Știrile zilei