18.7 C
Reșița
miercuri, 06 iulie 22

Dublu motiv de sărbătoare pentru rossoneri!

Dublu motiv de sărbătoare pentru rossoneri: ziua de naștere a președintelui clubului, Cristian BOBAR, precum și cel de-al 26-lea meci fără înfrângere în actualul sezon al Ligii 3!

În etapa a opta, penultima a Play-off-ului campionatului Ligii 3, reșițenii au reîntâlnit pe teren propriu echipa CSM Deva. Gazdele veneau după victoria categorică în fața celor de la Pandurii Lignitul Tg. Jiu, în timp ce devenii abordau acest meci după înfrângerea pe teren propriu în fața celor de la Voința Lupac. Oaspeții nu au fost însoțiți la Reșița de antrenorul Ștefan NANU, dar și de o parte a titularilor care, se pare, au avut ca motto: „lăsați-ne să ne pregătim de baraj!”.

Partida a fost la discreția reșițenilor, care au arătat o bună dispoziție de joc, deschizând scorul în minutul 4, prin Mediop NDIAYE, printr-un lob peste portarul oaspete, din marginea careului mic, după o lansare a lui Ionuț CIOINAC.

spot_img

Cel de-al doilea gol al gazdelor a venit în minutul 19 când, Valentin MUNTEANU a recuperat mingea la 25 de metri, ușor lateral stânga, îi pasează lui Mediop NDIAYE care pătrunde în careu și, după ce întoarce un fundaș devean, altruist, îi pasează lui Valentin LAZĂR, care șutează de la 12 m, învingându-l din nou pe portarul echipei din Deva.

Jocul a curs în favoarea reșițenilor, în minutul 37 scorul fiind majorat după o acțiune a atacanților rossoneri, Mediop NDIAYE și Valentin LAZĂR, după o fază plecată de la Ionuț CIOINAC, care a recuperat o minge la 40 de metri, Valentin LAZĂR șutând puternic în stânga portarului oaspete.

Primul șut al devenilor pe spațiul porții vine în minutul 43, fără a creea probleme portarului nostru, Sebastian MICU.

Repriza a doua s-a desfășurat după același scenariu, cu rossonerii în prim-plan.

În minutul 65, antrenorul rossonerilor, Dan ALEXA, face trei modificări, introducâdu-i în teren pe Călin CRISTEA, Sebastian VELCOTĂ și Marian DRĂGHICEANU, în locul lui Ștefan BĂRBOIANU, Laurențiu BREȘNENI, respectiv Mediop NDIAYE.

Șapte minute mai târziu, în echipa noastră se mai fac două schimbări, Nicușor FOTA și Sergiu RIMOVECZ înlocuindu-i pe Valentin MUNTEANU, respectiv Alexandru SIMA.

Oaspeții reușesc să fie mai prezenți în jumătatea noastră, dar fără a pune în pericol poarta apărată foarte bine de către Sebastian MICU.

La fel ca în etapa precedentă, când jocul se îndrepta spre o victorie la o diferență de trei goluri, în minutul 90+1, după un corner de pe partea stângă, executat de către Călin CRISTEA mingea, respinsă de un fundaș al oaspeților, ajunge la Ionuț CIOINAC care, de la marginea careului mare, șutează sec în stânga portarului din Deva, stabilind scorul final: 4 – 0!

Astfel, cu un joc simplu și eficient, rossonerii au făcut, din nou, o bună repetiție pentru meciurile de baraj. În urma rezultatelor din această etapă au fost stabilite confruntările din primul baraj: CSM Reșița – CSC Ghiroda și Giarmata Vii, respectiv CSC Dumbrăvița – CSM Deva. Echipele care au terminat pe priml loc în cele două serii, CSM Reșița, respectiv CSC Dumbrăvița vor susține returul barajului pe teren propriu. Meciurile se vor disputa în 25 și 28 mai.

Reşiţenii au abordat jocul în următoarea formulă: Sebastian MICU – Ştefan BĂRBOIANU (min. 65, Călin CRISTEA), Antonio MANOLACHE, Alexandru SIMA (min. 72, Sergiu RIMOVECZ) – Ion VASLUIAN, Laurenţiu BREŞNENI (min. 65, Sebastian VELCOTĂ), Amir JORZA,  Ionuț CIOINAC, Valentin MUNTEANU (min. 72, Nicușor FOTA) – Mediop NDIAYE (min. 65, Marian DRĂGHICEANU), Valentin LAZĂR.

Pe bancă au luat loc şi: Cristian ZIMMERMANN, Andrei MURA și Iulian CIUBOTARU.

La finalul meciului Dan ALEXA, antrenorul rossonerilor, a declarat: „A fost o victorie clară, Deva a venit și fără trei sau patru jucători, dar cred că puteam câștiga la un scor mult mai mare. Este o victorie care ne menține în ritm, iar după meciul de la Lupac ne așteaptă barajele. Voi vedea ce formulă voi alinia la Lupac, deoarece se apropie primul meci de baraj. După patru zile de la jocul cu Lupac cred că vom juca la Ghiroda. Așa se preconizează. Formația din Ghiroda, chiar dacă a pierdut meciul cu Dumbrăvița, are jucători foarte buni. Îmi doresc să-i dedic această victorie lui Cristi Bobar, a fost ziua lui și este foarte implicat pentru echipă. Sperăm să-i aducem promovarea ca și cadou. Cu siguranță că vor fi câțiva fotbaliști de bază care nu vor juca la Lupac. Încă nu m-am hotărât care, dar cel puțin patru sau cinci nu vor evolua.”

În ultima etapă a play-off-ului reșițenii vor întâlni în deplasare echipa Voința Lupac. Meciul este programat sâmbătă, 21 mai, de la ora 18:00.