Reșița
joi, 18 aprilie 24

Etapa a treia a Ligii 3 aduce încă trei puncte pentru fotbaliștii rossoneri!

Reșițenii au trecut de Șoimii Lipova cu scorul de 2–0!

Etapa cu numărul 3 din cadrul primului tur al campionatului Ligii 3, desfășurată sâmbătă, a adus pe terenul din Valea Domanului echipa Șoimii Lipova. Oaspeții veneau după două victorii, în deplasare la Lunca-Teuz Cermei și acasă, în fața echipei CSC Ghiroda și Giarmata Vii. Rossonerii erau și ei cu punctaj maxim după jocurile cu Phoenix Buziaș și Lunca-Teuz Cermei. Alături de echipa reșițeană, cei de la Lipova sunt considerați ca principali candidați la ocuparea celor două locuri care duc la barajul de promovare în Liga 2.

Gazdele au început mai bine partida, profitând și de ezitările celor de la Șoimii Lipova. Astfel, au apărut și primele oportunități pentru echipa noastră. În minutul 2, Marian DRĂGHICEANU a ajuns în fața portarului advers, după un un-doi cu Aboubakar GAKOU, dar șutul său a fost respins de goalkeeper-ul arădean. Insistența reșițeană în atac a dus și la obținerea unor lovituri libere din preajma careului advers, dar execuțiile lui Marian DRĂGHICEANU sau Ștefan BĂRBOIANU nu au prins cadrul porții.

Treptat, oaspeții au reușit să echilibreze jocul, având și o ocazie în minutul 13, dar Cristian ZIMMERMANN a fost la post.

În minutul 37, oaspeții au fost aproape de un autogol, mingea trimisă de către un fundaș către propriul portar l-a surprins puțin ieșit pe acesta, dar mingea lovește stâlpul din dreapta și a fost reținută, apoi, de portarul oaspete.

Ca și în meciul de la Cermei, reșițenii aveau „să lovească” în primul minut de prelungire: Nicușor FOTA a executat rapid un aut de pe partea stângă, undeva la 25 de metri, iar după un un-doi cu Marian DRĂGHICEANU a pătruns pe partea stângă și a reușit să centreze pe jos până la Aboubakar GAKOU care, din colțul careului mic, a trimis mingea pe sub portarul arădean. Un gol binemeritat, după aspectul jocului.

În repriza a doua oaspeții au ieșit mai mult la joc, dar jucătorii rossoneri au răspuns perfect la acțiunile acestora. În minutul 61, are loc o primă schimbare în echipa noastră, fiind trimis în teren Alexandru AVRAMOVICI în locul lui Aboubakar GAKOU. Zece minute mai târziu, în minutul 71, Robert CURESCU a ajuns la o minge trimisă de un fundaș oaspete spre propriul portar, dar a fost faultat în careu, centralul arătând fără a ezita punctul cu var. Penalty-ul a fost executat de către Ștefan BĂRBOIANU, dar mingea trimisă cu putere a trecut peste bara transversală. Fundașul nostru s-a revanșat în minutul 74 când, după un corner executat de pe partea stângă, a preluat mingea undeva la 22 de m, lateral stânga, iar șutul său puternic a trimis mingea direct în colțul lung, în dreapta portarului oaspete.

În minutul 83, se produc alte două schimbări în echipa reșițeană: intră Bogdan SZIJJ și Sebastian VELCOTĂ în locul lui Nicușor FOTA, respectiv Marian DRĂGHICEANU.

Cei de la Lipova au încercat să-și creeze oportunități pentru a marca golul prin care ar fi putut relansa jocul, dar rossonerii au gestionat foarte bine finalul de joc, conservându-și avantajul de două goluri.

Așa cum ne-a obișnuit, antrenorul reșițean, Călin CHEREGI a trimis un nou junior al Centrului în focul Ligii 3, Laurențiu BĂLĂ intrând în locul lui Alexandru NEGRU, în minutul 87.

O victorie meritată, obținută de rossoneri printr-un joc colectiv foarte bun. Succesul ne menține pe primul loc, cu maximum de puncte după trei etape.

Fotbaliștii reșițenii vor întâlni în etapa următoare, programată tot în Valea Domanului sâmbătă, 17 septembrie, echipa Progresul Pecica. Partida este programată de la ora 17:00. Dar, până atunci, toată atenția este acordată meciului din Turul 3 al Cupei României – Betano, în care rossonerii vor întâlni pe propriul teren echipa Politehnica Timișoara. Partida se va desfășura miercuri, 14 septembrie, de la ora 15:00, fiind transmisă pe pagina frf.tv.

Gazdele au abordat jocul în următoarea formulă: Cristian ZIMMERMANN – Ștefan BĂRBOIANU, Cornel ARDEI, Sergiu RIMOVECZ, Nicușor FOTA (min. 83, Bogdan SZIJJ) – Laurențiu BREȘNENI, Ionuț POPESCU – Robert PETRE (min. 61, Robert CURESCU), Marian DRĂGHICEANU (min. 83, Sebastian VELCOTĂ), Alexandru NEGRU (min. 87, Laurențiu BĂLĂ) – Aboubakar GAKOU (min. 61, Alexandru AVRAMOVICI).

Pe bancă au luat loc şi: Cătălin CĂPĂȚÂNĂ – Ludovic ERHARD, Vlad CHERA, Robert MIHALY.

La finalul meciului, Călin CHEREGI, antrenorul principal al rossonerilor, a declarat: „Am întâlnit o echipă bine organizată din toate punctele de vedere, cu o calitate individuală, din punctul meu de vedere, peste nivelul Ligii 3, cu un sistem bine pus la punct, cu tranzițiile foarte bine făcute. În acest moment, vreau să felicit încă și încă o dată evoluția acestor băieți minunați care dau dovadă de exact ceea ce ne dorim, adică de o determinare ieșită din comun.

Iată că am reușit să câștigăm și acest meci, iar din acest moment urmează să ne gândim la cele două jocuri care urmează, miercuri avem în Cupa României și sâmbătă avem meci de campionat acasă. Vreau ca să mă asigur că sunt toți bine, chiar dacă au avut loc câteva accidentări, dar avem în acest moment un lot numeros și în mod sigur vom da posibilitatea și la alți jucători ca să joace. Vine meciul din Cupă, vine Poli Timișoara, o echipă de ligă secundă, nu ascund faptul că ne dorim ca să jucăm, să vedem ce putem face, să ne evaluăm forțele cu un adversar de nivel superior, exact ceea ce ne-am dorit să vedem și la acest meci, pentru că a fost o evaluare bună cu un adversar bine pregătit din toate punctele de vedere. Aici mă refer la Lipova și pe această cale țin să îl felicit pe colegul meu Abrudean pentru modul în care arată echipa. Referitor la meciul de miercuri, cred că pentru toată lumea este o provocare, să vedem nivelul în care suntem, chiar dacă venim după niște meciuri foarte încărcate din punct de vedere fizic, dar nu ascund faptul că ne dorim să câștigăm”.