Ion Mocioalcă: „Contestatari din PNL se delimitează de Guvern“

Recenta inițiativă a premierului PSD Marcel Ciolacu de a reforma sistemul administrativ și de a tăia o parte din cheltuielile inutile, a pus pe jar toată clasa politică. Mulți au sărit ca arși pentru că foarte multe sinecuri politice și-ar fi pierdut privilegiile, iar șefii lor pe linie politică ar pierde voturi.

Decanul de vârstă al parlamentarilor cărășeni, senatorul PSD Ion Mocioalcă îi acuză pe liderii contestatari din partidul de coaliție – PNL că se delimitează de Executiv.

Câțiva lideri PNL se gândesc mai mult la alegeri decât la guvernare. Aceștia contestă tot ce au scris… PNL și USR în PNRR. Niciunul dintre contestatarii de acum din PNL nu a obiectat atunci când, la propunerea USR, premierul lor (Florin Cîțu) și ministrul lor de Finanțe (Dan Vâlceanu) au introdus în PNRR o serie de angajamente privind eliminarea unor facilități fiscale ale mediului de afaceri:

– eliminarea unor facilități fiscale pentru IT, construcții (și agricultură – facilitățile pentru agricultură nu erau reglementate în momentul elaborării PNRR),
– restrângerea cotelor reduse de TVA,
– revizuirea impozitării proprietății,                                                                                 -reducerea numărului de IMM-uri beneficiare de impozitarea specială.

Acum, când România trebuie să acceseze banii din PNRR și să îndeplinească angajamentele pe care tot ei le-au scris în PNRR, acei contestatari din PNL se delimitează de Guvern. Dacă aveau dreptate atunci când susțineau că trebuie egalitate fiscală, înseamnă că acum sunt niște DEMAGOGI care fug de răspunderea politică.

Dacă au dreptate acum, când spun că eliminarea facilităților nu e bună, înseamnă că atunci când au scris asta în PNRR au subminat capacitatea României de a lua banii europeni. Cei iresponsabili din PNL care critică acum Guvernul au datoria să explice românilor ce se va întâmpla cu România dacă nu se vor lua aceste măsuri:

– cum se vor bloca banii europeni,
– cum vor crește și mai mult dobânzile și
– cum se va distruge economia românească“, a afirmat senatorul PSD de Caraș-Severin Ion Mocioalcă.

Dan AGACHE

2 COMENTARII

  1. ”… contestatari din PNL se delimitează de Guvern.”

    Cucuruz cu frunza sus … să te sape cin’ te-a pus (în coaliție).
    Nu?

  2. Un subiect, ocolit, este ,,Motivarea,, Curții Constituționale a României , dată publicității la data de 07.08.2023, mult așteptată , în plan declarativ, de către politicieni, la Decizia pronunțată,, de către Instanța de Contencios Constituțional,, privind legea, pensiilor speciale, adoptată de către ,,Autoritatea Supremă Legiuitoare,,-în ședința reunită a celor două camere .Înalta Curte de Casație și Justiție , a României, a adresat CCR excepții de neconstituționalitate ,privind legea care vizează pensiile speciale ale magistraților .CCR a stabilit ca măsura trebuie aplicată tuturor pensiilor specile, pensiilor de servciu inclusiv pensiilor militare , și ca urmare a acestei decizii pronunțate, a trimis legea Parlamentului, pentru a fi pusă în acord cu prevederile din decizi CCR , în general obligatorii.Domnul Mocioalcă , un membru- veteran al autorității reprezentative , se înscrie în retorica uzitată de politicieni indiferent de de ce parte a secantei politico-ideologică se situează.Nu ne spune mai nimic , formulează o opinie , de tip constatare făra a oferi vreo soluție.Atitudine politicianistă , și doar atât.

Comentariile sunt închise.

Știrile zilei