Inspectoratul Teritorial de Muncă Caraș-Severin revine cu informații legate de adeverința de vechime, unul dintre documentele cele mai importante din sfera raportului de muncă și precizează că, raportat la prevederile legale actuale, angajatorul are obligația să întocmească și să elibereze adeverința de vechime fostului salariat fără a fi necesar solicitarea acesteia, cât și urmare unei cereri formulate în scris.
Potrivit informațiilor oferite de ITM, în situația în care angajatorul se află, la momentul solicitării, în procedura de insolvență, faliment sau lichidare, obligația întocmirii adeverinței de vechime revine administratorului judiciar sau, după caz, lichidatorului judiciar.
„Menționăm faptul că obligația eliberării adeverinței de vechime cade tot în sarcina angajatorului, în cazul în care acesta este în funcțiune sau are calitatea de succesor în drepturi al unui angajator desființat la momentul formulării de către salariat.
Dacă angajatorul este desființat, iar activitatea acestuia nu este preluată de un alt angajator, obligația de a elibera adeverința de vechime revine operatorilor economici autorizați în prestarea de servicii arhivistice.
Prin urmare, pentru a identifica operatorul economic căruia trebuie să îi solicite adeverința, foștii salariați se vor adresa Serviciului Județean Caraș Severin al Arhivelor Naționale situat în municipiul Caransebeș, strada Calea Timișoarei, nr. 74.
Facem mențiunea că serviciile arhivistice prestate de către operatorii economici autorizați se efectuează contra cost, tarifele fiind stabilite anual de către Arhivele Naționale ale României.
Adeverinţa de vechine întocmită se eliberează în format letric şi se înmânează, la sediul deţinătorilor de documente, personal sau prin reprezentant legal, ori se transmit prin servicii de curierat/poştale, cu confirmare de primire, în acest caz, costul serviciilor de curierat/poştale este suportat de către solicitant.
Refuzul angajatorului de a elibera adeverința de vechime în termenul prevăzut de legislația în materie atrage răspunderea contravențională”, informează Mihaela Aga, purtător de cuvânt în cadrul ITM Caraș-Severin.
Lorena POENARU

















