La Băuțar nu este așteptat Godot (ca în celebra piesă a lui Samuel Beckett), ci sunt așteptați constructorii care au lucrat la două proiecte importante în comună, dar de anul trecut, n-au mai venit să și termine ce-au început.
Este vorba despre un proiect de introducerea a rețelei de apă și un altul pentru canalizare, lucrări finanțate prin PNDL și PNDL 2, începute cu mai multă vreme în urmă și lăsate de izbeliște.
„Proiectul de alimentare cu apă în Bucova, Băuțar și Cornișor este realizat cam 80%, țevile sunt introduse, dar mai sunt unele lucrări de făcut. Anul trecut au montat bazinul de apă și duși au fost.

Același lucru s-a întâmplat și cu proiectul pentru canalizare, și el realizat cam tot 80%, și el lăsat de izbeliște. Noi mai avem un proiect câștigat de o firmă din Baia Mare, pentru extinderea canalizării, dar nu se pot apuca de treabă până nu este finalizată rețeaua de canal. Avem promisiuni că vor veni în această lună să reia lucrul, dar rămâne de văzut ce se va întâmpla”, a povestit viceprimarul comunei Băuțar, Gheorghe Tuștean, care a mai afirmat că nu se pune problema banilor și că sunt cu plățile în termen.
Speranța este ca muncitorii să se întoarcă pe șantierele neterminate cât mai curând și să nu se întâmple ca în piesa lui Samuel Beckett, în care Godot este așteptat, și așteptat, și nu mai vine.
Totuși, nu toate proiectele stagnează în comună, pentru că se lucrează la asfaltări, rigole și podețe (un alt proiect finanțat prin PNDL), și se lucrează serios, după cum se poate vedea mai jos. Ba chiar – se pare că nu vor avea acea vacanță de 1 mai: „Nu e sărbătoare religioasă, așa că vom lucra. Poate cu un program mai scurt, dar vom fi la treabă”, a spus unul dintre muncitori.


Daniela TUDOR


















