Mimăm că muncim, mimăm că iubim, mimăm că colaborăm, că ajutăm, că apreciem, că suntem fericiți sau supărați, mimăm orice. Ne place să ne prefacem, să cosmetizăm, să punem batista pe țambal, să tragem gunoiul sub preș, specific românesc. Pe persoană fizică și pe…persoană juridică.
De câțiva ani, statul a stabilit prin lege că el, statul, nu mai poate angaja nici măcar o femeie de serviciu fără a se mima un concurs.
La privat, dacă vrei să te angajezi, trimiți pe e-mail un CV, mergi apoi la un interviu, după care primești un telefon în care ești sau nu felicitat și invitat să începi lucrul de luni. De ce aceste diferențe? Statul cu legile lui…a eșuat, însuși șeful statului ne spune asta. Privatul merge, de bine de rău, ține în spate… Statul Eșuat!
Ce știu, și trebuie să spun public asta, este că 90% dintre examenele/concursurile organizate de instituțiile statului sunt măsluite, sunt de formă, câștigătorii sunt întotdeauna stabiliți dinainte. Câștigă concursul pentru post cel desemnat de șeful instituției. De regulă, ambii din același partid sau coaliție.
Chestionarul celui „ales“ este completat înainte de începerea concursului sau răspunsurile au fost cu mult timp înainte expediate viitorului câștigător. Mai există și cazuri când „alesul” nu poate câștiga, chiar dacă este singurul candidat, pentru că-i … buștean, lemn-tănase. Și atunci se organizează un alt concurs și încă un altul până când candidatul, devenit între timp „interimar”, reușește.
De ce atâta tevatură, de ce atâta prefăcătorie costisitoare? Nu este mai firesc ca așa cum primul-ministru își alege miniștrii (fără niciun examen, nici măcar de…citire și scriere după dictare!) și miniștrii își aleg secretarii de stat să poată și prefectul, primarul și președintele de consiliu județean să-și aleagă oamenii cu care vor să lucreze? Măcar șefii de direcții și servicii, secretarele și șoferii…Restul să fie examinați la sânge, eventual, dacă șeful instituției hotărăște.
De ce continuăm să mimăm când știm toți cum merge treaba?! Este rușinos ce se întâmplă! Majoritatea instituțiilor sunt conduse de interimari numiți pe câte 6 luni și încă 6 și încă 6 și care nu au contract de management și nu dau socoteală nimănui pentru proasta administrare a patrimoniului și-a situației economice.
Până când ne tot furăm căciula și prezentăm la tarabă cioara spunând că-i papagal? Dați-i pe față fraților, nu vă fie frică! Suntem noi-de-noi, ce dracu!
Sursă foto: en.stagepool.com
Mihai SPRÎNCEANĂ

















