Minunea de la Piatra Scrisă renaște – Biserica din stâncă a fost sfințită la începutul Postului Nașterii Domnului

Credincioșii din Banatul Montan au trăit un moment încărcat de profundă emoție duhovnicească: Preasfințitul Părinte Lucian, Episcopul Caransebeșului, a săvârșit slujba de sfințire a bisericii săpate în stâncă și ocrotită de icoana făcătoare de minuni a Sfintei Treimi, de la Mănăstirea „Piatra Scrisă” – Armeniș.

Sfântul locaș, construit din piatră în anul 1929 de credincioșii Vasile și Ana Dragomir din Slatina Mică, a beneficiat în anii 2024–2025 de ample lucrări de restaurare și înfrumusețare. Biserica a primit un nou jertfelnic (Sfânta Masă), interiorul și exteriorul au fost împodobite cu icoane în mozaic, au fost montate ferestre și ușă noi, iar pardoseala a fost placată cu piatră. De asemenea, icoana Sfintei Treimi, pictată direct pe stâncă, a fost restaurată cu grijă pentru a-și dezvălui din nou frumusețea. Toate aceste lucrări au fost coordonate de părintele arhimandrit Constantin Timiș, vicar eparhial.

Slujba de târnosire a fost urmată de oficierea Sfintei Liturghii, săvârșită de Părintele Episcop Lucian împreună cu un sobor de preoți și diaconi. Numeroși credincioși din zonă, dar și pelerini aflați în trecere pe drumul european ce leagă Caransebeșul de Orșova, au participat la momentul de har.

În cuvântul de final, PS Lucian a subliniat caracterul sfânt și minunat al acestui loc:

„Ne-am bucurat foarte mult, căci am reușit să sfințim bisericuța de la Piatra Scrisă. Am așezat Sfintele Moaște în sfântul altar și credem că toți călătorii se vor închina cu și mai multă evlavie. Icoana Sfintei Treimi a fost desprăfuită și acum se vede mult mai bine. Mărturisim că icoana Sfintei Treimi de la Piatra Scrisă este nefăcută de mână omenească, apărută în chip miraculos, ocrotind locul și pe toți cei care vin aici cu credință. Este un loc binecuvântat, în care s-au făcut multe minuni”, a transmis Preasfințitul Lucian.

Prima atestare documentară a icoanei pictate pe stâncă datează din anul 1788, pe o hartă militară austriacă ce numește locul „Stânca Sfintei Treimi”. Icoana, realizată în secolul al XVIII-lea, a fost restaurată în 1822 de Moise Buru Scriitorul din Caransebeș, iar de atunci credincioșii au cinstit locul prin pelerinaje la sărbătoarea „Duminica Tuturor Sfinților”. Așa s-a născut numele „Piatra Scrisă”.

Astăzi, locul continuă să fie un altar al liniștii și al speranței, un punct de oprire pentru toți cei care caută mângâiere, vindecare și apropiere de Dumnezeu.

Piatra Scrisă trăiește mai departe, ca mărturie a credinței și a minunilor care încă se petrec acolo, în tăcerea binecuvântată a muntelui.

Sursa și foto: Episcopia Caransebeșului

Lorena POENARU

Știrile zilei