Parteneriatul public-privat relansează producția la Arsenal Reșița, dă asigurări ministrul Economiei

Se pregătește reluarea procesului de producție la Arsenal Reșița, după ani de zile în care activitatea uzinei a fost oprită, în urma unui parteneriat strategic încheiat între compania de stat și un investitor privat britanic (Torman). Ministrul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului, Irineu Darău, prezent ieri la Reșița, a vorbit despre transformarea locului în timpul unei conferințe de presă susținute alături de deputatul USR Andrei Plujar și de primarul Ioan Popa.

Se vorbește deja de câțiva ani despre reluarea activității la Arsenal Reșița, fără ca acest lucru însă să se întâmple. Ceea ce a alimentat zvonurile că de fapt anunțul privind „renașterea” Arsenalului sunt simple promisiuni electorale care au fost uitate la fel de repede cum au fost făcute. În urma unei vizite la Reșița și la Arsenal, ministrul Irineu Darău a dat însă asigurări că parteneriatul cu compania britanică există, că s-au făcut deja investiții în halele de la Reșița, au fost angajați oameni, iar producția ar urma să înceapă în toamna acestui an.

„Vedem, apropo de Arsenal Reșița, cum după mulți ani de suferință, din foarte multe motive, pe partea strict de companie de stat, până la urmă un partener privat serios, în colaborare cu această companie de stat, va reuși să lanseze un proces de producție la care unii nici măcar nu mai sperau. De multe ori această asociere între privat și stat, chiar și în industria de apărare, este rețeta de succes”, a declarat ministrul Irineu Darău.

Irineu Darău

Conform ministrului, deși infrastructura uzinei se afla într-o stare avansată de degradare, cu hale neschimbate de decenii și doar 30 de angajați (majoritatea personal de pază), partenerul privat a investit deja în renovarea spațiilor. Compania privată are în prezent 60 de angajați locali pregătiți pentru producție, iar lansarea efectivă depinde în prezent doar de obținerea ultimelor avize de import-export. Oficialul a subliniat că această colaborare va elimina pierderile istorice ale companiei de stat, estimându-se că activitatea productivă va aduce un flux pozitiv de numerar și va asigura un rezultat financiar pozitiv pentru anul în curs.

Deputatul Andrei Plujar a confirmat prezența a 60 de angajați locali care au trecut deja prin stagii de pregătire: „Compania Torman are 60 de angajați. I-am văzut, îi recunosc ca fiind reșițeni. Sunt oameni pe care i-am mai văzut prin oraș. Știu că la un moment dat părea așa ca un mit, că nu există acești oameni. Sunt, chiar am avut plăcerea să întâlnesc oameni de nădejde cu care am lucrat în trecut. Din ce motive n-a început încă producția? Asta ține de ei și de managementul lor privat. I-am întrebat vizavi de utilajele pe care le-am văzut în hală, păreau noi-nouțe, dacă le-au testat măcar și mi-au zis că producția zero au făcut-o deja. Urmează și așteaptă toate aprobările să înceapă producția efectivă și datorită unor elemente care nu au depins de ei, ci mai mult de anumite licențe între state au fost întârziați. Eu vă comunic doar ce am discutat cu ei (…)

Andrei Plujar

Nu văd niciun motiv pentru care o companie privată ar ține 60 de angajați, i-ar duce la traininguri, și-au pregătit o hală, dotată la toate standardele la care sunt rigorile de astăzi din industria de armament, gard nou făcut, pază, tot. Logic este să aștepte să înceapă producția. Nu văd de ce ar investi atât de mult și ar avea niște costuri atât de mari lunare dacă nu se va începe producția”, a mai adăugat Andrei Plujar.

Deși detaliile stricte despre produsele exacte sunt confidențiale din motive de securitate și țin de strategia partenerului privat, oficialii dau asigurări că fluxul de numerar generat va scoate compania de stat din zona roșie, estimările indicând deja un rezultat financiar pozitiv pentru anul 2026.

„Este foarte multă neîncredere legată de industria de apărare și este normal ca după 20-30 de ani de stagnare sau chiar regres, să nu mai avem încredere în România legat de mai multe industrii. Niciodată nu voi fi un promotor al ideii că nu se mai produce în România și mai ales că nu se mai poate produce în România. Până la urmă sunt ministru de opt luni. Interesul investitorilor pentru România și pentru industria de apărare este foarte mare.

Sunt convins că 10-20 de ani de acum încolo, industria de apărare în general va avea enorm de multe comenzi. Suntem parte din NATO, suntem parte din Uniunea Europeană, vom avea fonduri, așa cum avem și pe SAFE, și asta înseamnă că putem produce. Unde nu vreau să ne mințim și acesta este mesajul meu recurent pe care îl dau către Romarn și filiale, este că vom avea comenzi sau vom avea fluxuri corecte de capital dacă nu vom deveni competitivi. Unde nu suntem competitivi, nu există o baghetă magică pentru a reporni, așa cum am discutat cu conducerea Arsenal, niște echipamente vechi de 40-50 de ani. De aceea, orice început de activitate concretă prin noi tehnologii, indiferent de unde vine capitalul, indiferent care sunt primele produse care se vor vinde, înseamnă un mic pas care va genera în timp alți pași. Mă bucur, da, că această producție va începe efectiv și sper să înceapă cât mai repede, dar de la un punct încolo este responsabilitatea privatului”, a mai adăugat ministrul Darău.

Karina TINCUL

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Știrile zilei