Pe măsură ce temperaturile cresc și se apropie vara, numărul incendiilor de vegetație este în creștere în județul Caraș-Severin.
Pompierii militari cărășeni au acționat pe parcursul zilei de ieri pentru gestionarea a 7 incendii de vegetație uscată și fond forestier, cele mai complexe intervenții fiind înregistrate în zonele Ilova – Slatina-Timiș, Teregova – Armeniș și Cornereva. Intervențiile au vizat în principal continuarea misiunilor începute în zilele anterioare, în condiții dificile, pe teren accidentat.
În zona Ilova – Slatina-Timiș, incendiul izbucnit în data de 1 mai a fost localizat, pompierii acționând pe două focare distincte, cu efective repartizate pe sectoare de intervenție.
„Sprijinul aerian a fost esențial, cele două elicoptere aparținând Inspectoratului General de Aviație al MAI efectuând, în total, 36 de aruncări de apă asupra focarelor active. Suprafața totală afectată a ajuns la aproximativ 75 de hectare. În interiorul perimetrului ars au rămas doborâturi și arbori care ard mocnit, existând risc de reaprindere, în special din cauza terenului abrupt.
În zona Teregova – Armeniș, incendiul de fond forestier izbucnit în data de 3 mai a fost, de asemenea, localizat și stins perimetral. Intervenția a fost îngreunată de condițiile din teren, iar în interiorul suprafeței afectate, de aproximativ 150 de hectare, se mențin focare mocnite. La intervenție au participat pompieri militari, alături de voluntari ai SVSU și lucrători ai Ocolului Silvic, fiind acordat și sprijin aerian, prin efectuarea a 12 aruncări de apă.
În zona Cornereva – Vârful Arjana, intervenția s-a desfășurat într-un areal greu accesibil, echipajele fiind transportate aerian la locul intervenției. Incendiul s-a manifestat pe mai multe focare, fiind afectată o suprafață de aproximativ 4 hectare, cu extindere punctuală pe încă aproximativ 5 hectare. Misiunea a fost realizată în cooperare cu pompieri voluntari și personal silvic, fiind efectuate și misiuni de recunoaștere aeriană.
Intervențiile s-au desfășurat în condiții dificile, pe teren accidentat, cu pante abrupte și acces limitat, ceea ce a impus retragerea forțelor pe timpul nopții, pentru siguranța personalului. În toate zonele afectate persistă focare ascunse, existând risc de reaprindere”, precizează Iulia Rusan, purtător de cuvânt al ISU Semenic.
Misiunile în cele trei zone au fost reluate astăzi, cu pompieri militari din cadrul subunităților Reșița, Caransebeș, Oravița și Moldova Nouă. Acțiunile vor fi sprijinite de recunoașteri aeriene, în vederea reevaluării focarelor și stabilirii modului de intervenție.
Pe lângă aceste intervenții majore, pompierii au mai acționat pentru stingerea unor incendii de vegetație uscată și litieră în localitatea Văliug (aproximativ 6 hectare), precum și în localitățile Reșița, Oravița și Delinești, unde au fost afectate alte aproximativ 5 hectare.


Karina TINCUL


















