Lucrările la proiectul de reintroducere a tramvaiului în Reșița au intrat pe ultima sută de metri. Conform primarului Ioan Popa, în prezent, se lucrează la remedierea deficiențelor constatate în urma verificărilor de pe teren, iar de săptămâna viitoare vor începe probele cu tramvaiul pe întregul traseu.
„La ora asta, linia cale este finalizată de la A la Z, din Govândari până în Muncitoresc, șoselele, benzile 1-2, la fel, trotuarele, la fel. Se fac remedieri pe zone pe care împreună cu colegii mei de la Primărie, cu dirigintele de șantier și cu supervizorul lucrării am constatat împreună cu constructorul că sunt deficiențe și constructorul le face pe cheltuiala proprie.
Am văzut, chiar în zona Triaj, în zona în care este stația de tramvai și era destul de îngust, se lucrează acum la lățirea un pic a celor două benzi, astfel încât să nu existe stres în zona respectivă. De asemenea, se remediază acolo unde stratul de asfalt pe zona de uzură nu a fost constant de 4 sau plus 4 cm. Vor mai fi intervenții și în zona de Muncitoresc.
Sper ca cele din Triaj să se finalizeze într-o zi – două, creează acum un stres în circulație, dar asta este, atunci când lucrezi se întâmplă să mai și greșești, important este că este un constructor serios, care își asumă remedierile și le face într-un timp rapid”, a precizat, pentru Reper 24, primarul Ioan Popa.
Începând de săptămâna viitoare, tramvaiele vor putea fi văzute în probe pe toată lungimea traseului, din Govândari până în Muncitoresc. Probele vor continua timp de mai multe săptămâni, urmând ca de la începutul lunii decembrie, reșițenii să poată circula cu noile mijloace de transport.
„Targetul pe care ni l-am asumat cu toții este ca de 1 decembrie, Ziua Națională a României, tramvaiul să fie funcțional, cu călători în el. Asta înseamnă că mai avem la dispoziție o lună, o lună și o săptămână să facem probe intensive. Trebuie «călcată» linia foarte bine, pentru că e linie de contact electric și să nu avem interferențe de curent electric, vatmanii trebuie să se obișnuiască cu traseul, reșițenii trebuie să se obișnuiască și ei cu traseul și sper ca, așa cum spuneam, la 1 decembrie să putem fi funcționali”, a mai adăugat primarul Ioan Popa.
Karina TINCUL



















„în zona în care este stația de tramvai și era destul de îngust, se lucrează acum la lățirea un pic a celor două benzi, astfel încât să nu existe stres în zona respectivă”
Dar nu ați observat asta din proiect? Sau se lucrează fără proiect, așa după ureche? Sau proiectul e una, lucrarea e alta? Astea făcute așa după ureche se cheamă manele. Peste tot în oraș numai manele de lucrări. D-nule primar, ești manelist? Cicalacacichicea. Altă întrebare: in viziunea asta a ta de mare vizionar care ești, daca tot transformam Reșița in butic turistic, nu ar merge sa se spele și autobuzele alea măcar o dată pe săptămână, hai sa nu fie ca in tarile civilizate zilnic, dar macar săptămânal, sa se poată vedea pe geam? Acum dacă ești în autobuz ai impresia că e veșnic ceață, e praful de 3 degete pe ele. Sau așa ne obișnuim cu metroul? Altă întrebare:
Daca vrei sa faci promenade sa ne promenaduiesti, nu era normal să faci întâi albia râului sa aibă un aspect și eventual o utilitate publică? O să ne plimbăm pe ambele maluri și o să ne uităm în șanț? Acum arata a canal. Tot așa rămâne? Vegetația o să o tăiați iar în perioada când clocesc ratele sălbatice sa le distrugeți cuiburile?
Plin orașu’ ăsta de cârcotași…
Nu există proiect perfect și nici execuție perfectă, ar trebui să fim mulțumiți că remedierea nu se face pe bani publici!
Nu fac parte dintre „fanii” obsesiilor „verzi” ale primarului (asta include și proiectul „tramvai”), dar „promenada” mi se pare ceva OK. Și, da, cred că rațele ar trebui protejate, chiar în detrimentul aspectului malurilor Bârzavei!
# Cârcotașu
Numa ce se asteptară și trecu ciclonu Ashley promovat de Misterele Apelor și norocu nostru că fu lupu din povestea lupului la oi pentru că ceva mai sus de centerul city-ului albia bărzavei e plină de aluviuni (adică niscai nisipuri, bolovani, etc. …)
Despre pădurile crescute în albia râului disputele ECO se dau intre primărie, ABA, APM și exploatatorii maselor lemnoase din păduri. De la o vreme nici rațele numai măcăne ca își facă cuib în albia împădurită a râului.
Viața altor oameni nu poate intra în discuții atunci când alții „savurează” de pe băncuțele promenadei niște simpatice rățuște aflate pe cursul albiei betonate de prin luncă.
Pe Bulevardul Republicii sunt cateva zone unde ar trebui sa se lateasca benzile , in special la Intim si la Victoria foarte greu pot trece 2 masini in acelasi timp in acele ” curbe” .Altii circula pe ambele benzi din comoditate, pt a merge drept .
Așa e dacă ai luat carnetul la fără frecventa
Asa e daca faci un proiect de-amboulea cu serpentine pe un drum drept si ingustat la celebrele statii din mijlocul drumului. Inca o zi in slujba umanitatii!
Omu’ a fost cu ochii pe nevasta altuia și n-a avut timp să stea cu ochii pe lucrări. La al câtelea termen e?
Per total ar fi al 4 lea (septembrie, octombrie, noiembrie si acum 1 Decembrie). Ne apuca lejer anul viitor. Termenele partiale…le-am pierdut numarul demult…atatea a dat fara acoperire incat ii zic oamenii Pinochio.
Primarule bisnitarule, știi că există țări civilizate in lume unde de exemplu când se face cate un tunel se lucrează din ambele capete și reușesc să se întâlnească pe sub pământ exact? Oare de ce nu s-a reușit asta și cu linia de tramvai care în dreptul facultății face un ditamai „S–ul” de te dor ochii? Remediază constructorul țigănia asta pe cheltuiala lui sau rămâne așa și ne facem noi că nu observăm?
Primarule bisnitarule, în govandar trecerea de pietoni de la fostul moto-velo rămâne așa cu pietriș ca la izlazu comunal? Mulțimea de semne de circulație puse aiurea, la înălțimi gândite cu anusul rămân așa? Sunt multe în care îți scoți ochii daca te plimbi pe strada, dai cu capul in ele, altele care se suprapun peste semafoare și nu se vede semaforul de ele, altele puse de nu știi cărei benzi se adresează. Balustradele montate in aer deasupra gurilor de canal raman așa sau se găsește o soluție punctual pe fiecare deficienta? Stâlpii montați strâmb rămân așa sau ii plantează constructorul din nou pe cheltuiala lui și drept de data asta? Toate rosturile la borduri rămân umplute cu pământ? Ce facem cu bordurile care doar ce au fost montate și se mișcă la cea mai mica atingere? Ce facem cu strâmbătura aia de trotuar de la LUKOIL? Ce facem cu haosul de circulație de pe bulevardul revoluția din decembrie? Ce facem cu govandarul care nici după 2 ani după ce a trecut termenul de finalizare nu e gata? Ce facem cu halul în care e execuția de la muncitoresc până la pasajul csr? Rămâne toată țigănia asta la stadiul asta de batjocură? Ce facem cu parcarea dintre casa de cultura și postă despre care sluga ta zice că e gata și de fapt nu e? Ce facem cu podul de langa blocul tau unde se montează parapete și balustrada și din start e totul strâmb? Ce facem cu țigănia și batjocura asta de lucrări pe bani publici făcute în cea mai mare scârbă? Așa arată un oraș butic? Vor veni turiști să vadă ce? Că totul de făcut de mântuială, că vă bateți joc și lumea e proastă și va votează în continuare? Asta le arătăm la viitorii vizitatori? Te-ai înconjurat de slugi și de pupincuriști și ți-a luat puterea mințile măi primarule bisnitarule! Ai cumpărat tramvaie de doua ori mai scumpe și de doua ori mai mici decat Timișoara și ai distrus unul dintre putinele lucruri bune pe care le avea orașul ăsta și anume circulația. Primarule bisnitarule, gata cu mizeria și nesimțirea!
Bravo șef, aprob cele expuse. Eu când io dădeam prin guriță și îl suduiam eram cenzurat, amenințat mă durea fix în s…ă de un jurnalist tembel habotnic recte sugacii nimfomani ai PeNaLe, PeSeDe mi se rupe în lulă de fraierii desculți în tramvai, pupincuriștii din dotare. Bravos domle, arde-l pe moftangiu, și-o s…ge, o merită.
” … și sper ca, așa cum spuneam, la 1 decembrie să putem fi funcționali”, a mai adăugat primarul Ioan Popa.
–
1 Decembrie versus 23 August, versus …
Și funcționali ca analfabeți, nu?
Primarule bisnitarule ce facem cu băncile din centru? Se zvonește că au costat o gălăgie de bani și nu au fost bine lăcuite. Au fost re-lăcuite de oamenii primăriei pe cheltuiala orașului și iacătă că nu au trecut nici doi ani și deja sunt putrede. Al doilea pod sudat din țară la care așa v-a dus mintea să montați balustrada de lemn e ok in viziunea ta de mare manager vizionar? Balustrada aia toată scofâlcită și exfoliata nu are 2 ani. Le explicăm la turiști că suntem la inceput și că atât ne duce mintea, sau cum facem primarule bisnitarule? Ce facem cu țigănia din piețe? S-a făcut piata închisă, acoperita, și de jur împrejur au reapărut tot felul de cotețe improvizate din plasa sudata și folii de plastic de zici că e mahalaua din mumbai. Ce facem cu punctele de colectare a gunoiului făcute subteran și care nu se pot folosi? Ce facem primarule bisnitarule cu toată țigănia pe care ne-o servești ? Ne facem că nu o observăm și mergem pe calea ” las că-i bun și așa, bine că nu-i mai rău”? Daca ai renunța acum in ultimul mandat la abordarea asta de cocalar cu multe lucrări începute și făcute prost sau neterminate și ai incerca sa faci cate una și bună? Oare nu ar fi mai bine așa, primarule bisnitarule?
Sa va fie rusine redacție ca nu cenzurați limbajul suburban din aceste comentarii,se accepta ca sunt impotriva primarului,dacă erau dedicate PSD-ului erau cenzurate, trebuie sa trăiți și voi pe la ușilor lor
Cum adică comentarii în limbaj suburban, țucu-ți și mânca-ți-aș?
Papa (nu popa) Urban (al II-lea) a pornit prima cruciadă și nu vorbea suburban și pe românește cu: ”Biciul pe ei!”.
Îți amintește asta de cineva? 🙂
Domnu cocoșcocoș, care anume comentarii v-au ofensat și v-au trezit sentimentul pudorii ? Ați fi de acord sa se cenzureze și slugărnicia ce răzbește din unele comentarii, sau prostia, sau greșelile gramaticale? Ați fi de acord să treacă toți comentatorii pe la redacție să susțină un test de cultură generală înainte să poată comenta? Ați observat că restul publicațiilor nu permit niciun fel de comentarii, sau cea care mai permite dă doar comentariile convenabile? Propuneți domnule cocoșcocoș sa se închidă absolut tot ce nu e pe direcția primarului, măcar să se știe o treabă. Sa trecem de la dictatura asta mascată la una pe față. Ce ziceți?
Din păcate unele acțiuni necesare presupus Urbane (de urbanism) nu prea au deloc, nici cum, de a face cu vreun urbanism civilizat de secol XX sau XXI, adică ceva chestii puse în practică GROSOLAN, la modul suburban.
Împușcă-te băi suburbanule!!🤣🤣🤣🤣🤞🤞🤞🖕🖕
SUBURBAN este deschiderea de către Primărie a unui centru de colectare a DESEURILOR la nici 100 metri de cele cele două blocuri destinate medicilor din Stavila!!!!!!!!
Si in vechiul PUG era prevăzut acest fapt de minim bun simț, că NU ai voie să amplasezi așa ceva în oraș, mai ales în apropierea locuințelor.
Ai trecut pe acolo să auzi zgomotul utilajelor și acei saci de rafie, albi ECO plini de „CADAVRE” deșeu???? Da, un cadru natural cu o priveliște ideală de meditație pentru medici
Observ pe-aici o invazie de troli… ceva îmi spune că-s frustrații învinși de primar la „locale” (repet: nu-s „fanul” primarului, dar și-a surclasat „pe bune” contracandidații)!
Eu observ că invazia e de idioți, nu de troli. Printre idioți mai s-au strecurat și cretini, dar idioții sunt din abundență. Înțelegi?
Și, în ceea ce privește traficul din oraș: respectați, dreaq, codul rutier și n-o să mai fie ambuteiaje și accidente!
Observ că de fiecare dată când apare cate un articol despre administrația locală se creează o emulație și sunt mulți comentatori pro și contra . Sunteți singura publicație care permite comentarii la articole indiferent de orientarea comentatorilor, ceea ce e mare lucru într-un oraș aproape sufocat .
Propunerea mea este să organizați o plimbare cetățenească de la Kaufland govandar până la muncitoresc, cu participarea la liber, și pe traseu să numărăm punctele bune care s-au schimbat în orașul nostru dar și punctele rele, locuri cu execuție proastă a lucrărilor, puncte nefuncționale etc. Invitați și primatul orașului sa participe daca vrea sa dea ochii cu cetățenii. Pardon primarul. Cred că s-ar putea ajunge la o dezbatere publică și sigur ar exista multe beneficii pentru oraș.
Fără eroarea de tehnoredactare „primat”, s-ar fi înțeles că-i vorba despre o propunere „serioasă” și, de altfel chiar „binevenită”. Dar așa, apare ca una a trolilor (cum i-am numit eu) și a idioților și cretinilor PSDiști (cum i-a numit Remus)…
Cu noul plan implementat de regenerare urbană de 15 minute, când vei da de „lista” semnelor de circulație afișate în n-spe miile de sensuri giratorii, va sta și cugeta 15 minute în mașină, la sub 0,5 km/h care din toate n-șpe miile de semne este pentru direcția lui de mers!
„Hei broo!, alege odată semnele din cele 15 minute de indicații prețioase pe care ți le dau!!!” va striga către șofer, intelighenția artificială a „navigatorului”, o mare poluatoare și consumatoare de energie electrică.
Pentru versiunile noi AI, se vor înființa noi centrale electrice pe cărbuni fosili.