Deputatul PSD, Romulus Marius Damian a susținut în declarația sa politică de astăzi sprijinul pe care Partidul Social Democrat îl oferă tinerilor din România. În Camera Deputaților, deputatul cărășean a afirmat:
„Declarația mea politică de astăzi face referire la Ziua Națională a Tineretului, pe care o sărbătorim anual pe 2 mai și aș dori să profit de această ocazie pentru a le ura tinerilor noștri La mulți ani, dar și pentru a-i informa cu privire la câteva demersuri inițiate de PSD cu scopul de a-i sprijini pe aceștia.
Tinerii sunt viitorul acestei țări și ai lumii întregi și de aceea PSD a inițiat mai multe proiecte care să vină în spriinul dezvoltării tinerilor români: pachetul Sprijin pentru România, prin care se acordă un ajutor financiar pentru decontarea procedurilor de fertilizare in vitro pentru tinerii care nu pot avea copii din motive medicale, vouchere pentru elevi pentru rechizite, haine, alimente, programul Family Start, credit garantat de stat pentru familiile la început de drum, programul Student Invest, ajutor financiar pentru studenții români sub forma unui credit garantat de stat, burse pentru românii de pretutindeni în aceleași condiții precum cele acordate studenților români, Programul Național pentru Reducerea Abandonului Școlar, componentă PNRR, adresat elevilor aflați în risc de abandon școlar, cu precădere celor din mediul rural.
Felicit activitatea Ministerului Familiei, Tinerilor și Egalității de Șanse pentru proiectele pe care le au în desfășurare. Atât eu, cât și colegii mei din Comisia pentru Învățământ a Camerei Deputaților așteptăm cu interes să dezbatem Noua Lege a Tineretului și Strategia națională pentru Tineret, care se află în proces de elaborare și care sunt extrem de importante.
Anul 2022 este Anul European al Tineretului, așa cum a fost declarat de către Comisia Europeană și deci este cu atât mai important să venim în sprijinul tinerilor prin măsuri concrete, să le arătăm solidaritatea și aprecierea noastră, după 2 ani foarte grei de pandemie, în care sistemul de educație a avut de suferit“, a precizat deputatul PSD de Caraș-Severin, Romulus-Marius Damian în declarația sa politică de astăzi.
Dan AGACHE
✍️🇹🇷🇷🇴Allah.. Cum dă ploaia, cum ies la plimbare melcii..✍️ Asa-i și în viata reală.. a.. aleșilor neamului.. Cum se ivește vreo.. ,, SINDROFIE „.. hop și..,, iei” cu meritele..Tov Marius..,te rog eu.. 🙏 ZII.,,MERCI, .. …servit, că la viitoarele alegeri o să fiți .. PASS .. ca la POKER ✍️..Vouă chiar așa de gros vă este obrazul de mințiți cu schimbul?! ⁉️Ba trepăduși lui Vela ba ai lui Mocioalcă??!Nivelul de trai a scăzut cu 18% în 6 luni, populația se sinucide din disperare, copii mor în accidente din lipsa infrastructurii rutiere, iar voi.. GARGARĂ . CUM VĂ PRIVIȚI FAMILIILE ÎN OCHI… CIND TOATE BABELE, REPET BABELE, DE RELIGIE ORTODOXĂ VĂ.. BLESTEMA GEN… ,, ARDEVA-R FOCUL, BATEVA-R SFÂNTUL”..De ce??!.. Sânt familii distruse, femeile tinere șterg la cur moși și babe în Europa , copii refuza să încerce o afacere în România din cauza birocrației.. Și.. voi.. vioară… ??! 😪😪😡
Sintem oameni, de incredere, intr-un viitor de compromis ioannina, pesc,unde noi nu sintem linia 1 a euro, ci memorialul durerii I.A.S.7 monezi.Efigia unei relatiuni, in care tabela chimica si arta contului PASULEA nu se va inchide in montanologie, o carte de organizare hoteliera.