16.3 C
Reșița
sâmbătă, 01 noiembrie 25

România – Serbia; noua rută de acces spre Occident

Polițiștii de frontieră timișeni au depistat șase cetățeni din Pakistan, intrați legal în România, care au încercat să treacă ilegal frontiera în Serbia.

Aceștia au declanșat o acțiune specifică pe linia combaterii migrației ilegale, în urma căreia au depistat, cu ajutorul aparaturii de supraveghere pe timp noapte, la aproximativ 100m de frontieră, șase cetățeni străini care se deplasau din interiorul țării spre frontiera cu Serbia. Persoanele în cauză, întrucât nu își justificau prezența în zonă, au fost conduse la sediul Sectorului Poliției de Frontieră Jimbolia pentru cercetări.

În cadrul verificărilor preliminare, polițiștii de frontieră au stabilit că cei în cauză sunt din Pakistan, cu vârste cuprinse între 29 și 42 de ani, intrați legal pe teritoriul României. Aceștia au încercat să treacă ilegal frontiera din România în Serbia, cu intenția de a ajunge în vestul Europei.

În cauză, polițiștii de frontieră efectuează cercetări sub aspectul săvârșirii infracțiunii de tentativa de trecere frauduloasă a frontierei de stat, la finalizare urmând a fi luate măsurile legale care se impun, a precizat comisar de poliție Petre-Ionuț Nicola.

Dan AGACHE

1 COMENTARIU

  1. „Polițiștii de frontieră timișeni au depistat șase cetățeni din Pakistan, intrați legal în România, care au încercat să treacă ilegal frontiera în Serbia.”

    Dovadă certă că România nu (mai) prezintă pericol pentru Schengen prin migrația ilegală, ”frontieriștii” actuali fiind depistați în cu totul alte preferințe decât treceri spre huniune.
    Spre Rusia nu migrează nimeni?

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Știrile zilei