ROADPOL – SPEED – Sute de conducători auto au fost înregistrați depășind viteza legală
Aproape 700 de sancțiuni contravenționale au fost aplicate pe parcursul săptămânii trecute de către polițiști conducătorilor auto care au apăsat prea tare pedala de accelerație pe șoselele din Caraș-Severin. Unii dintre ei au fost surprinși de aparatele radar gonind cu viteze care depășeau cu până la 70 km/oră limitele admise pe anumite tronsoane de drum.
„În perioada 21-27 martie a.c., polițiștii rutieri și cei cu atribuții pe linie rutieră din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Caraș-Severin au acționat pe drumurile publice din județ pentru prevenirea evenimentelor rutiere ce s-ar putea produce pe fondul vitezei excesive sau neadaptate la condițiile de drum.
Controalele polițiștilor au vizat respectarea regimului legal de viteză și reducerea numărului și gravității consecințelor accidentelor rutiere înregistrate pe fondul vitezei neadaptate la condițiile de drum și de trafic și a celei excesive.
Acțiunile s-au desfășurat conform Planului de operațiuni al Forțelor Europene ale Polițiilor Rutiere (ROADPOL) și au fost coordonate de către Direcția Rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române”, precizează Alina Boeru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului Județean de Poliție Caraș-Severin.
Pe parcursul săptămânii trecute, polițiștii au verificat aproape 1.250 de autovehicule, fiind aplicate 696 de sancțiuni pentru încălcarea regimului legal de viteză.
25 de conducători auto au fost înregistrați de aparatele de măsurare a vitezei în timp ce circulau cu viteze ce au depășit cu mai mult de 50 km/h limita maximă admisă pe sectorul de drum tranzitat, iar 3 șoferi au fost înregistrați circulând cu autovehiculul cu viteze peste limita admisă, de peste 70 km/h.
Toți cei 28 de conducători auto au fost sancționați contravențional cu amenzi cuprinse între 9 și 20 de puncte amendă, celor 25 fiindu-le reținut permisul de conducere pentru 90 de zile, iar celor 3 care au depășit limita de viteză cu peste 70 km/h le-a fost reținut permisul de conducere pentru 120 de zile, fiindu-le eliberată dovadă înlocuitoare fără drept de circulație, conform noilor modificări legislative ale Codului Rutier.
De asemenea, aceștia nu beneficiază de reducerea perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice.
Karina TINCUL


















