Pe bune, e de groază cu ploile astea! Atâtea coduri ce abundă într-o paletă de culori alarmante, de la portocaliu la roșu iar când ni se anunță un cod galben, aproape că răsuflăm ușurați. Cam aici am ajuns… Gospodării, garaje, case și subsoluri inundate, animale salvate de la înec, mașini luate de ape, o imagine apocaliptică a unei realități care nu e din Congo de Brazzaville, ci chiar de la noi de acasă, de la Reșița. Nu-i așa că de prin țară, rude, prieteni, cunoștințe v-au apelat să vă întrebe dacă sunteți teferi, după ce-au văzut imaginile de pe str. Kogălniceanu?
Iar dacă nu e ploaie și ai impresia că se instalează o neprețioasă liniște, brusc și pe neprevăzute ne zdruncină de pe la Gorj sau Arad câte-un cutremur. Este clar, cerul și pământul nu sunt în cea mai bună relație cu omenirea. Undeva, cândva, cumva, cineva a reușit să supere astrele iar Mercur e blocat în retrograd, cum ar spune Nety.
La Reșița, ploile de ieri și de astăzi au trecut de nivelul bordurilor iar autovehiculele au reușit cu greu să înainteze prin râurile de apă formate, cele care au luat locul unei străzi precum circulata str. Făgărașului. Da, știm, la volumul de apă căzută nici dacă Reșița îl avea primar pe Rudy Giuliani de la New York, situația nu cred că ar fi fost mai bună.
Imaginile indică, însă, o stare de fapt îngrijorătoare a sistemului pluvial, mai cu seamă pentru următoarele zeci de ore, când se anunță că județul Caraș-Severin rămâne captiv codului roșu de vreme nefavorabilă.
Pompierii de la ISU Semenic au fost chemați de populație să intervină la Reșița iar rolul lor a fost unul cât se poate de prompt și de această dată:
„Ca urmare a manifestării fenomenelor meteorologice prognozate, Inspectoratul pentru Situații de Urgență „SEMENIC” al județului Caraș-Severin a fost solicitat să intervină pentru:
– degajarea a doi copaci de pe carosabil;
– evacuarea apei care a pătruns în mai multe curți, garaje și hala unui operator economic.
Cele mai multe solicitări le-am primit pentru evacuarea apei în municipiul Reșița și în cartierul Câlnic. De asemenea, am primit solicitări și intervenim și în orașul Bocșa, unde acționează și Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă Bocșa.
În urma ploilor abundente au fost acoperite de apă mai multe străzi, circulația fiind îngreunată.
Vom prioritiza solicitările în funcție de gravitate, urmând să răspundem tuturor apelanților în cel mai scurt timp.
Pentru gestionarea situațiilor semnalate au fost alocate forțe și mijloace atât din cadrul Detașamentului Reșița, cât și din cadrul Detașamentului Caransebeș și Secției Oravița.
Se acționează pentru evacuarea apei din:
– mai multe garaje de pe str. Făgărașului și str. Godeanului;
– hala unui operator economic;
– mai multe locuințe, curți și beciuri de pe următoarele străzi din municipiul Reșița: Timișorii, Valea Țerovei, Grădiștei, Nergăniței, Aleea Trei Ape, Mierlei și Bistra;
– mai multe curți și 1 garaj de pe următoarele străzi din orașul Bocșa: Mihai Eminescu, Tudor Vladimirescu, Ezerișului, Pădurii și Ogașului.
Acționează următoarele forțe și mijloace: 2 autospeciale pentru stingere, 8 motopompe transportabile, 1 motopompă remorcabilă, 4 autospeciale de primă intervenție și comandă, un autocamion pentru transport materiale de intervenție și 16 militari.
Misiune în dinamică“, a transmis lt. Izabela Ciocoi, purtător de cuvânt al ISU Semenic Caraș-Severin.
COD ROȘU
În intervalul 12.06.2023 ora 20:00 – 13.06.2023 ora 12:00 pe râurile din bazinele hidrografice: Nera – bazin superior şi afluenţi bazin mijlociu şi inferior (judeţul Caraş Severin), Dunăre – afluenţii mici aferenţi sectorului amonte confluenţă cu râul Desnăţui (judeţele: Dolj, Mehedinţi şi Caraş Severin), Desnăţui – bazin amonte Ac. Fântânele (judeţele: Mehedinţi şi Dolj), Jiu – afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Sadu – amonte confluenţă cu râul Gilort, Gilort – bazin amonte S.H. Novaci şi afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Novaci (judeţul Gorj), Motru – bazin amonte S.H. Broşteni şi afluenţii aferenţi sectorului aval S.H. Broşteni (judeţele: Gorj şi Mehedinţi), Olteţ – bazin amonte S.H. Oteteliş (judeţele: Gorj şi Vâlcea).


















”Imaginile indică, însă, o stare de fapt îngrijorătoare a sistemului pluvial …”
–
Însă nimic îngrijorător în ”sistemul” administrativ, se fac că plouă, tăițeii curg spre cine (le) trebuie.
Nu stiu cum sa zic, dar oamenii astia (pompierii) chiar isi merita banii.