(VIDEO) „Sper ca în vreo lună să începem să vedem asfalt”! Drumul de legătură dintre centru și Govândari prinde contur! 

Lucrările la viitorul drum ce va face legătura între zona centrală a Reșiței și cartierul Govândari, prin fosta zonă industrială Mociur, avansează. Primarul Ioan Popa speră ca în aproximativ o lună de zile să înceapă asfaltările. Asta în ciuda faptului că facturile emise de Strabag, compania care realizează lucrările, nu au fost încă onorate. Rezolvarea problemei, susține edilul, este în mâinile celor de la Ministerul Dezvoltării.

Lucrările din Mociur se derulează în termen, suntem bine. Cei de la Strabag ne-au făcut 2 facturi, una de vreo 10 milioane de lei, una de vreo 5 milioane. Sunt ceva întârzieri la plăți, dar care nu ni se impută nouă sau nu ni se datorează nouă. Vorbim de fonduri pe Anghel Saligny aici și este o anumită lentoare în derularea de plăți de la Guvern. Practic Stabagul ne-a făcut două facturi mari de când au început lucrările, cu excepția avansului, și nu am reușit să le plătim pentru că din resursă proprie este imposibil să o facem. Așteptăm ca cei de la Ministerul Dezvoltării să deblocheze fondurile ca să putem să facem plăți.

În ceea ce privește lucrările, Strabagul și-a făcut podurile deja, se lucrează foarte serios pe infrastructura de fundare a drumului, s-a introdus toată infrastructura de utilități de către cei de la CEETRUS, pe costul lor, vreo 4 milioane de euro. Eu sper ca în vreo lună să începem să vedem asfalt”, a precizat primarul Ioan Popa.

Avansul lucrărilor se poate observa și din filmările realizate recent cu drona de Gabriel Găină:

Proiectul prevede, printre altele, reamenajarea intersecției dintre Calea Caransebeşului şi strada Căminelor, lărgirea străzii Căminelor la trei benzi, drum cu 2 benzi cu intrare din b-dul Muncii și 2 poduri peste Bârzava, drum cu patru benzi, în lungime de 1,5 kilometri, drum nou de legătură între strada cu patru benzi de circulație și strada Ţerovei, un pod peste pârâul Govândari și două poduri rutiere peste râul Ţerova, amplasarea a peste o sută de stâlpi de iluminat public.

Valoarea proiectului este de aproximativ 50 de milioane de lei, iar termenul de finalizare este la sfârșitul anului 2024.

Karina TINCUL

4 COMENTARII

  1. Strabag, la fel ca PORR, are sediul în Austria. Dacă plătești, primești! Să crezi că vine cineva și muncește pe banii lui și tu-i dai numai promisiuni… Mama lor de tăiței, tot la ei ajungem!
    Așteptăm tramvaiul – anul acesta, nu la anul și la mulți ani! Că n-avem bani! Dar nu e vina noastră… 😉

    • Vezi scandalul Coldea, unul dintre motivele lipsei de bani așa și cu anvelopările. Dacă nația asta de proști ar avea câta minte l-ar trimite la balamuc pe Tăițelu cu tot cu cârcălacii incompetenți și șpăgari dar nu ,la noi e duium de lingăi și slugi pupincuriste de asta merge foarte prost, Reșița o ruină în toată splendoarea!

  2. Așteptăm cu interes o știre de genul: stimați cetățeni, drumul cutare a fost finalizat. Vă așteptăm să circulați. Așa, cu goange din acestea, mulțumesc frumos. Prea multe am văzut…

Comentariile sunt închise.

Știrile zilei