Reșița
duminică, 27 noiembrie 22

Etapa a XIII-a nu a fost cu noroc pentru fotbaliștii rossoneri!

Reșițenii au cedat în fața Progresului Pecica cu 2-3

În cadrul etapei a XIII-a, rossonerii au întâlnit în deplasare, pe terenul din Semlac, județul Arad, echipa Progresul Pecica. Gazdele abordau acest meci după o înfrângere pe terenul celor de la Cermei, ocupând locul șase, cu 18 puncte. Reșițenii veneau după remiza de la Lipova, fiind liderul seriei, cu 27 de puncte.

După o scurtă perioadă de tatonare, gazdele au fost primele care au trimis două șuturi pe spațiul porții reșițene, apărate de către Paul MEREU, un nou junior din pepiniera proprie debutant în Liga 3. Rossonerii revin, combinând cu răbdare la mijocul terenului, lansând și acțiuni spre poarta gazdelor finalizate de Robert PETRE (minutul 8), respectiv Marian DRĂGHICEANU (minutul 11). Contrar cursului jocului, în minutul 14, la o greșeală a unui jucător reșițean, mingea ajunge la Alexandru CAPĂTĂ care, după o cursă de aproape 35 de metri, pătrunde în careu de unde îl învinge pe Paul MEREU cu un șut plasat la colțul lung. Reșițenii revin în joc, creeându-și alte situații de a marca prin Aboubakar GAKOU, după o centrare de pe partea stânga a lui Marian DRĂGHICEANU (minutul  20), Cornel ARDEI (minutul 21). În minutul 32 vine și golul egalării: după un corner de pe partea dreaptă, executat de către Robert PETRE, mingea este lăsată de către Aboubakar GAKOU, iar Sebastian VELCOTĂ reia în plasă din mijlocul careului mic.

spot_img

Rossonerii se mențin în atac, având două noi ocazii prin Marian DRĂGHICEANU (minutul 34, șut de la marginea careului mare) și Aboubakar GAKOU (minutul 36, reluare spectaculoasă cu capul din marginea careului mic la colțul scurt, după o centrare de pe partea dreaptă a lui Robert PETRE).

Pe fondul unui joc bun al reșițenilor, au fost suficiente două nesincronizări în apărarea noastră, în minutele 39 și 41, pentru ca pecicanii să marcheze de două ori prin Samir BORCEA, respectiv Alexandru CAPĂTĂ, stabilind și scorul pauzei.

La începutul reprizei a doua Călin CHEREGI face primele modificări, trimițându-i în teren pe Ludovic ERHARD și Alexandru AVRAMOVICI, înlocuindu-i pe Ionuț POPESCU și Robert PETRE. Reșițenii măresc presiunea în jumătatea adversă și, după numai patru minute, în minutul 49, după o fază colectivă, mingea ajunge la Aboubakar GAKOU, în mijlocul careului mare, atacantul rossoner învingându-l pe portarul gazdelor cu un șut la colțul lung. Un gol care a adus oaspeților încredere în posibilitatea întoarcerii rezultatului. În minutul 55 Aboubakar GAKOU îl lansează pe partea stângă pe Alexandru NEGRU care reușește să marcheze, dar golul este anulat greșit, pe motiv de offside. Gazdele încep să fragmenteze jocul, pentru a-și păstra avantajul pe tabelă. Acest stil de joc fiindu-le tolerat și de arbitrul partidei.

Rossonerii au o nouă oportunitate de a marca prin Marian DRĂGHICEANU în minutul 63, după un șut la marginea careului mare. În minutul 67, același Marian DRĂGHICEANU pătrunde de pe partea stângă, intră în careu dar este busculat de către un fundaș al gazdelor. În locul unui penalty, arbitrul partidei îi arată jucătorului nostru cartonașul galben pentru simulare. Reșițeanul îi arată ca a fost faultat, iar centralul îi arată și cel de-al doilea cartonaș galben, eliminându-l. Deși rămași în zece oameni, rossonerii continuă să preseze. Gazdele reușesc să revină în joc, având  câteva ocazii, dar apărarea noastră este la post.

În minutul 76, principalul reșițean face o a treia modificare, fiind introdus Vlad CHERA în locul lui Aboubakar GAKOU.

Rossonerii reușesc să-și mai creeze două ocazii prin Ștefan BĂRBOIANU (minutul 82), respectiv Sebastian VELCOTĂ (minutul 87), dar fără efect pe tabela de marcaj.

Deși învinsă, echipa reșițeană se menține pe primul loc în Seria 8 cu 27 de puncte, la un punct de Șoimii Lipova și la trei puncte de CSC Ghiroda și Giarmata Vii.

După două meciuri în deplasare, în următoarea etapă, cea de-a XIV-a, programată sâmbătă, 26 noiembrie, de la ora 14:00, fotbaliștii reșițenii vor întâlni în Valea Domanului echipa ACB Ineu.

Reșițenii au abordat jocul în următoarea formulă: Paul MEREU – Ștefan BĂRBOIANU, Cornel ARDEI, Laurențiu BREȘNENI, Nicușor FOTA – Sebastian VELCOTĂ, Ionuț POPESCU (min. 46, Ludovic ERHARD) – Robert PETRE (min. 46, Alexandru AVRAMOVICI), Marian DRĂGHICEANU, Alexandru NEGRU – Aboubakar GAKOU (min. 76, Vlad CHERA).

Pe bancă au luat loc şi: Cristian ZIMMERMANN, Bogdan SZIJJ, Laurențiu BĂLĂ, Miroslav VECA, Robert MIHALY, Gabriel GOMBOȘ.

La finalul meciului Călin CHEREGI, antrenorul principal al rossonerilor, a declarat: Am făcut o repriză foarte slabă, am intrat foarte relaxați și nu-mi explic de ce. I-am avertizat toată săptămâna că nu o să fie un meci foarte ușor, pentru că sunt niște copii, juniori care joacă atâta timp cât sunt lăsați. Din păcate, am făcut o repriză foarte slabă cu trei greșeli personale, din toate trei am luat goluri. Până la urmă, este un joc de fotbal și mergem mai departe. Încercăm să gestionăm cele două etape care mai sunt și să vedem pe urmă ce este de făcut. Este victoria gazdelor, nici nu mai contează dacă a fost meritată. În repriza a doua, am avut multe ocazii, puteam să egalăm, chiar să și întoarcem rezultatul. Chiar și în zece oameni am făcut un joc bun, tot atât de bine au avut și ei o ocazie pe final, în care puteau să închidă jocul. Până la urmă, trebuie să învățăm și din acest meci să mergem mai departe.

Nu regret sub nici o formă alegerea lui Paul Mereu în poartă, pentru că este un copil talentat, în care noi ne punem speranțe. Am fost nevoit să apelez la el, pentru că Rimovecz este plecat la lot și trebuia să iau o decizie. Doream să-l văd, dar nu din cauza lui Mereu am pierdut acest joc. Nu comentez arbitrajul, iar ceea ce s-a întâmplat la Drăghiceanu o să lămurim acasă, în momentul în care vom analiza ceea ce s-a întâmplat. Nu analizez maniera, spun doar că a fost o manieră confuză, la un moment dat nu mai se înțelegea ce vrea să facă”.

În acest an mai sunt programate două etape, în 27 noiembrie și 3 decembrie, campionatul urmând să se întrerupă până în luna martie a anului următor, când se vor mai disputa ultimele trei etape din returul sezonului regular. În pauza competițională, antrenorul rossoner, Călin CHEREGI va mai primi întăriri, așa cum a declarat după meciul de la Semlac, pe o rețea de socializare, primarul municipiului, Ioan POPA: „Am avut jucători buni, aduși la solicitarea lui Dan Alexa. Parcursul de anul trecut a fost excepțional. Am pierdut lamentabil barajul cu Dumbrăvița. Ăsta-i fotbalul, cu bucurii și suferințe. Am decis ulterior să punem accent pe tinerii din pepiniera proprie, lucru pe care Cheregi îl face. Evident ca diferența de valoare a lotului este vizibilă. Vom întări echipa în iarnă și mergem înainte. Aplecăm urechea inclusiv la vocea fanilor. Solicităm doar respect și decență în exprimare. Cred că este evident faptul că noi, cu toții, dorim promovarea în liga superioară”.