Într-o conferință de presă organizată la sediul clubului ACSM Reșița de către președintele Cristian Bobar, au fost prezentate ultimele noutăți legate de viitorul acționariat al clubului din Valea Domanului.
În acest sens, societatea comercială Aquacaraș – operatorul de apă și canalizare al județului a devenit noul acționar al clubului ACSM Reșița, chiar dacă acesta semnase deja un parteneriat cu clubul , oferind un suport financiar consistent clubului în valoare de 100 de mii de lei. Prin vocea conducătorului societății, Gheorghe Filipescu, s-a afirmat că Aquacaraș va putea ajuta echipa de ligă secundă în demersul ei spre accederea în Play-Off-ul Ligii 2 și spre vârful clasamentului, aceasta semnificând o reprezentare cu cinste a echipei fanion a Banatului Montan la nivel național.
Aquacaraș devine al patrulea acționar al clubului ACSM Reșița, după Primăria Reșița, Consiliul Județean Caraș-Severin și societatea subordonată Consiliului Local Reșița S.C. Piețe Reșița S.R.L.
La conferința de presă au ținut să fie prezenți și să-și reconfirme sprijinul pentru formația din Valea Domanului președintele Consiliului Județean Caraș-Severin, Silviu Hurduzeu, primarul municipiului Reșița, Ioan Popa, directorul general Aquacaraș, Gheorghe Filipescu, cei care au primit din partea liderului Guardia Ultra, Marcel Gușcă și eșarfe cu însemnele clubului rossoner.
„Așa cum vă spuneam, clubul nostru se întărește cu fiecare zi ce trece și eu zic că nu ne-am înșelat în ceea ce privește acest aspect. Dovadă că avem alături de noi un partener puternic, Consiliul Județean Caraș-Severin. Și țin în mod special să mulțumesc acționarilor, să-i mulțumesc domnului primar și domnului director pentru că au fost alături de noi și în momentele bune și în cele mai puțin fericite. Cred că ne aflăm într-un moment bun, cu un obiectiv frumos, atât în Cupa României, cât și în campionat. Evident, mai sunt pași de făcut, dar suntem în grafic“, a declarat cu această ocazie directorul clubului, Cristian Bobar.
„Este un moment important în care anunțăm introducerea în acționariatul asociației clubului a societății Aquacaraș. Totodată am ținut să fim împreună cu domnul președinte Silviu Hurduzeu pentru a reconfirma că suntem o echipă puternică, o echipă ce poate asigura perfirmanță la Reșița și, de ce nu, să sperăm că putem ajunge în liga întâi.
Cel puțin un rezultat bun aici, în următoarele două etape, ne-ar putea asigura prezența în play-off-ul Ligii II, obiectivul pe care ni l-am fixat pentru acest sezon. Din cele 6 echipe prezente în play-off-ul, cel puțin una – Steaua București, nu va avea drept de promovare. Practic vor fi două echipe de pe primele două locuri care vor accede în prima ligă iar alte două formații vor putea participa la baraj-ul pentru Superligă. Deci, cel puțin șanse matematice ar putea fi pentru echipa noastră în acest sezon, legate de o prezență în prima ligă a fotbalului românesc.
Există o serie de considerente pentru care ne dorim să ajungem în prima ligă.
Față de contribuția noastră anuală de 1,5 milioane de euro, alături contribuția pe care ne-ar putea-o asigura Consiliul Județean, plus drepturile de televizare care ar reveni clubului, de 1,5 milioane de euro (minim), alte 500 de mii de euro din vânzarea de bilete, 500 de mii de euro din abonamente și alte contribuții ale sponsorilor, probabil cu un buget de 4 spre 5 milioane de euro pe an am putea susține o echipă de Liga 1 într-o zonă „civilizată“ a clasamentului. Iar echipa ar putea aduce la stadion zeci de mii de iubitori ai fotbalului din județ“, a ținut să transmită cu entuziasm primarul Reșiței Ioan Popa.
În același cadru al performanței de la poalele Semenicului, președintele Silviu Hurduzeu a ținut să puncteze: „Suntem împreună pentru a da un semnal și pentru ca iubitorii sportului să vadă că există implicare. Înainte de a ajunge aici am avut un dialog cu președintele CJ Timiș, pentru a vedea care este modalitatea Consiliului Județean Timiș privind implicarea la nivelul clubului de acolo, pentru a copia acel model de implicare. Am avut o discuție legată de implicarea CJ Caraș-Severin și a societății Aquacaraș în cadrul clubului. Într-o primă fază, implicarea va continua pe prevederea legislativă care permite CJ-ului să aloce bani pentru sport și vom vedea dacă pe viitor vom putea deveni și noi parteneri în cadrul clubului.
Vorbeam în campanie de scoaterea județului din izolaționism iar această echipă fanion a județului printr-o prezență în liga întâi ar putea însemna mult pentru Caraș-Severin. Ar însemna o altă vedere dinspre București spre județul nostru iar pe de altă parte sportul și forbalul, în mod special, creează o coeziune în comunitate și ne dorim ca la Reșița, pe stadion să vină cât mai mulți reșițeni și cărășeni.
Dintr-un alt punct de vedere, fotbalul și sportul înseamnă sănătate iar o echipă de fotbal de primă ligă va crește nivelul de atractivitate pentru fotbal în tot județul. Va fi un model de urmat pentru copii noștri și poate, cu această ocazie, ei vor renunța la Facebook și Tik Tok-ul pentru această disciplină sportivă. Cred și îmi doresc ca pe viitor la nivelul echipei să fie jucători din pepiniera județului Caraș-Severin, chiar dacă, în ultimii ani, din cauza subfinanțării, în comunele și satele cărășene, acolo unde pe timpuri se nășteau marii fotbaliști, acest fenomen al fotbalului a avut de suferit“, a transmis președintele Consiliului Județean Caraș-Severin, Silviu Hurduzeu.
„Vă mulțumesc că ați luat această hotărâre de a implica Aquacaraș în acționariat și de a întări această echipă a județului, pornind de la ideea că fotbalul este un fenomen social, după cum se știe.
Personal, am fost, sunt și voi fi mereu alături de acest fenomen. Despre implicarea mea la acest club, de-a lungul timpului, se poate vedea minihotelul, unde parte din echipă este cazată, unde desfășoară cantonamentul. Avem o conducere tânără și foarte bună a clubului, cu un antrenor foarte bun și o echipă cu un fond bun de jucători și toate condițiile propice performanței. Poate vom reuși să facem și un stadion nou. În ceea ce mă privește, societatea își va onora toate obligațiile contractuale pe care le are față de echipă“, a declarat directorul general al societății Aquacaraș, Gheorghe Filipescu.
Așadar, cu un acționariat întărit în cadrul clubului ACSM Reșița, viitorul fotbalului reșițean sună bine, fapt ce sperăm să-l regăsim și-n rezultatele ce vor urma în Liga Secundă pentru rossoneri!
Sergiu TABAN
Deci sa înțelegem că în viitorul cat mai apropiat vom avea din nou o majorare la prețul metrului cub de apa că doar nu o să dea astia 3 care au semnat acolo din buzunarul lor