Ioan Borduz este un personaj recunoscut al Reșiței și al Banatului de Munte. Despre fostul edil al Fîrliugului, Ioan Borduz, s-au țesut multe legende, încă din perioada începutului anilor 80 în care împreună cu Nicu Graur făceau o redutabilă echipă de ospătari la celebrul „Hotel al Partidului“, astăzi sediul Camerei de Comerț, Industrie și Agricultură Caraș-Severin.
A urmat o ascensiune a lui Ioan Borduz în lumea politică dar și în cea administrativă, alături de liderul recunoscut și incontestabil al finalului anilor 90 și început al anilor 2000, fostul ministru al apărării și președinte al Consiliului Județean Caraș-Severin – Sorin Frunzăverde iar, indiferent ce s-ar spune, Borduz a scris o pagină importantă pentru istoria modernă a comunei pe care a păstorit-o preț de mai multe mandate.
Astăzi, după ce în 2020 conducerea primăriei a fost câștigată la limită de candidatul PNL Adriana Elena Sărăor, fost secretar al comunei din perioada în care Borduz se afla la cârma obștii, în lupta pentru conducerea administrativă a comunei a revenit fostul edil, hotărât să revină la primărie cu tot ceea ce înseamnă expertiza celor 4 mandate în care a condus Fîrliugul.
Revenirea viceprimarului Petru Marcu alături de Ioan Borduz!
Mai mult decât atât, Borduz se poate baza, de această dată și pe viceprimarul comunei Fîrliug, Petru Marcu, cel care în 2020 l-a contracandidat din partea PRO România pe fostul său șef ierarhic.
După cum se cunoaște, între Petru Marcu și actualul primar starea de lucru a fost una cu accente conflictuale, pe care, din păcate, cei doi au amplificat-o în decursul mandatului 2020 – 2024.
Despre decizia de a candida din nou la funcția de primar, despre realizările sale începând cu 2004 și până în 2020 și planurile de modernizare pe care le are pentru toate satele comunei, fie că vorbim de Fîrliug, Dezești, de Duleu, Remetea – Pogănici sau Scăiuș și Valea Mare, Ioan Borduz a declarat:
„În cele 4 mandate 2004 – 2020 am repus împreună cu Consiliul Local şi colegii din primărie, Comuna Fârliug acolo unde-i era locul printre localităţile fruntaşe din Caraş-Severin.
S-au asfaltat şi modernizat în proporţie de 90% străzile din cele 6 sate ale comunei, iluminat public modern, apă curentă, reabilitare şcoli, cămine culturale şi multe altele.
Pe 9 iunie 2024 vin in fata dumneavostră stimaţi alegători şi vă cer votul pentru mine şi consilierii locali, precum şi pentru Preşedintele Consiliului Judeţean şi consilierii judeţeni de pe listele PSD Carş-Severin, pentru ca împreună să dezvoltăm şi să modernizăm frumoasa noastră comună care în mandatul 2020 – 2024 a beneficiat doar de iluzii şi promisiuni deşarte!!! (proiecte şi SF-uri pe bani foarte mulţi)
Vă mulţumim anticipat şi vă asigurăm căci nu vom dezamăgi
Aşa să ne ajute Dumnezeu!“, este mesajul transmis comunității din Fîrliug de candidatul PSD pentru funcția de primar al comunei, Ioan Borduz.
(PE)
Comandat de Partidul Social Democrat | Cod MF: 21240002
Sergiu TABAN




















Pușca și cureaua lată
Ce primar eram odată!!!
un parvenit politic , un ospatar din era comunista
cum sa votezi asemenea specimene….